To rażący przykład naruszenia wolności wypowiedzi - tak o zamknięciu tatarskiej telewizji ATR na Krymie mówi Unia Europejska. Oświadczenie w tej sprawie przedstawiła rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini. W nocy z wtorku na środę - oprócz ATR - swoją działalność zawiesiły także inne media z nią związane. Wszystko z powodu braku odpowiedniego pozwolenia na nadawanie od władz Rosji.

Rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji zwróciła uwagę, że przeszukania w biurach krymskotatarskiej telewizji, ataki na dziennikarzy, do jakich doszło w ostatnich tygodniach, i wreszcie zamknięcie stacji wpisuje się w szerszy proces prześladowań i zastraszania krymskich Tatarów. - Mieszkańcy Krymu zasługują na nieograniczony dostęp do mediów - podkreśliła w oświadczeniu rzeczniczka.

W imieniu Brukseli zaapelowała o "natychmiastowe przywrócenie telewizji ATR pozwolenia na nadawanie oraz pełne poszanowanie podstawowych praw i wolności mieszkańców Krymu". O tym, że prawa Tatarów krymskich są łamane od momentu zajęcia półwyspu przez Rosję w zeszłym roku, mówił też niedawno w Parlamencie Europejskim ich przywódca Refat Czubarow. Ubolewał nad tym, że Unia Europejska uzależniła swoją dalszą politykę sankcji wobec Rosji tylko od sytuacji na wschodniej Ukrainie, nie podnosząc zupełnie problemu Krymu. 

>>> Czytaj też: Rosja planuje budowę superautostrady. Będzie przebiegać przez Polskę