Andrzej Duda spotkał się w Senacie z przedstawicielami ruchu „Stop Bankowemu Bezprawiu”, który domaga się, między innymi , natychmiastowej likwidacji bankowego tytułu egzekucyjnego oraz uznania kredytu walutowego za toksyczny instrument finansowy.

> > > Czytaj także: Panika na rynku walutowym. Kurs franka przebił 5 zł

-Wielu młodych, ambitnych ludzi, którzy chcieli się rozwijać, udało się do banków – mówił Duda na spotkaniu - Znam takie przypadki, że oferowano im tylko jeden rodzaj kredytu mieszkaniowego.

Dodał także, że od dnia zaciągnięcia kredytu sytuacja mogła się bardzo zmienić – Jest wiele osób, które są w rozpaczliwej sytuacji, straciły pracę, a nieruchomości, które kupili są warte wielokrotnie mniej niż kredyt – powiedział. I zapowiedział, że będzie starał się interweniować w tej sprawie, a same kredyty powinny zostać przewalutowane według kursu, po jakim były brane.

> > > Czytaj także: Nowa decyzja Szwajcarskiego Banku Narodowego. Kurs franka leci w dół

Kredyty walutowe stały się problemem społecznym i politycznym po tak zwanym „czarnym czwartku”, gdy szwajcarski Bank Centralny zdecydował się uwolnić kurs franka. W jednej chwili wartość szwajcarskiej waluty wzrosła niemal dwukrotnie.