Na Marsie może okresowo pojawiać się ciekła woda. Tę sensacyjną informację podała NASA podczas konferencji; specjalną publikację zamieszcza też portalu tygodnika „Nature”.

Szef nauk planetarnych w NASA, Jim Green, nie pozostawia wątpliwości. „Mars nie jest suchą planetą. W pewnych warunkach może tam istnieć ciekła woda i taka woda została znaleziona”. Do tej pory wydawało się, że to niemożliwe, bo po pierwsze na Marsie jest często mróz, a po drugie ciśnienie jest tak niskie, że woda by się zagotowała. Jednak w ostatnich latach na zboczach gór Czerwonej Planety zaobserwowano pojawiające się i znikające ciemne pasy. Okazało się, że są one pokryte solami, które mogą znacznie zmieniać właściwości wody. Dzięki temu ciekła woda może okresowo pojawiać się Marsie, mówią naukowcy NASA.

Autor publikacji w „Nature Geoscience”, Lujendra Ojha jest ostrożniejszy, mówi, że wykryta została nie ciekła woda, tylko rozpuszczone w wodzie sole. Astronomowie NASA na razie nie wiedzą, czy może ona pochodzić z wnętrza planety, czy z atmosfery.

Odnalezienie wody na Marsie rzuca zupełnie nowe światło na kwestię eksploracji Marsa. Kluczowa dla życia substancja dawałaby nie tylko większą możliwość zasiedlenia Marsa przez człowieka, ale także zwiększa szanse na istnienie śladów życia na tej Planecie.