Akcjonariusze PKO Banku Polskiego zdecydowali o zmianach w radzie nadzorczej i na wniosek Skarbu Państwa odwołali z rady nadzorczej 6 osób. Jednocześnie akcjonariusze powołali w skład rady nadzorczej 7 nowych członków.

Akcjonariusze PKO Banku Polskiego zdecydowali o zmianach w radzie nadzorczej i na wniosek Skarbu Państwa odwołali z rady nadzorczej 6 osób - Jerzego Górę, Mirosława Czekaja, Piotra Marczaka, Marka Mroczkowskiego, Krzysztofa Kiliana oraz Zofię Dzik. Jednocześnie akcjonariusze powołali w skład rady nadzorczej - na wniosek SP - Adama Budnikowskiego, Wojciecha Jasińskiego, Janusza Ostaszewskiego, Piotra Sadownika i Agnieszkę Winnik-Kalembę, która zasiadała już w RN banku w latach 2006-2008 oraz przedstawicieli akcjonariuszy mniejszościowych - Mirosława Barszcza oraz Andrzeja Kisielewicza, wynika z uchwał nadzwyczajnego walnego.

Wniosek o odwołanie 6 osób z rady nadzorczej - przewodniczącego Jerzego Góry, Mirosława Czekaja, Piotra Marczaka, Marka Mroczkowskiego, Krzysztofa Kiliana i Zofii Dzik zgłosiła pełnomocnik Skarbu Państwa, który jest głównym akcjonariuszem PKO BP. Z rady nie zostały odwołane dwie osoby: Małgorzata Dec-Kruczkowska oraz Elżbieta Mączyńska Ziemacka.

Pełnomocnik SP zgłosiła jednocześnie kandydatury: Piotra Sadownika, Agnieszki Winnik-Kalemby, Janusza Ostaszewskiego, Adama Budnikowskiego oraz Wojciecha Jasińskiego. Kandydaci wyrazili zgodę na powołanie w skład RN.

Swoich kandydatów zgłosili także akcjonariusze mniejszościowi: MetLife OFE zaproponował kandydaturę Andrzeja Kisielewicza, Aviva OFE - Mirosława Barszcza, a Pekao OFE - kandydaturę Pawła Góreckiego. Jednak akcjonariusze odrzucili uchwałę o powołaniu w skład RN Pawła Góreckiego.

Reklama

W związku z faktem, że jeden z członków rady nadzorczej poprzedniej kadencji zrezygnował z pełnionej funkcji, akcjonariusze podczas dzisiejszego walnego wybierali 7 nowych członków RN.

Pełnomocnik SP po głosowaniu wyznaczyła dziś na przewodniczącego rady nadzorczej banku Piotra Sadownika, a na zastępcę przewodniczącego - Agnieszkę Winnik-Kalembę.

>>> Czytaj też: PKO BP jako pierwszy bank w Europie przystąpił do programu ECCTIP Microsoftu

PKO BP podał w uchwałach, że uzasadnieniem zmian w radzie nadzorczej jest wzmocnienie sprawowanego przez radę nadzorczą nadzoru nad działalnością banku.

W czwartkowym nadzwyczajnym walnym wzięło udział 348 akcjonariuszy, którzy posiadają 791 664 909 akcji, stanowiących 63,33% kapitału i tyle samo głosów w spółce.

Pod koniec stycznia minister skarbu Dawid Jackiewicz poinformował, że walne zgromadzenie PKO BP w najbliższym czasie dokona zmian w radzie nadzorczej banku, które sprawią, że "będzie większa wrażliwość ze strony rady nadzorczej na decyzje zarządu". Wskazał także, że ewentualne decyzje w sprawie zarządu PKO BP będą należały do rady nadzorczej. Dziś rano zapowiadał, że nowa rada nadzorcza przeprowadzi ocenę pracy zarządu. Od tej oceny będzie zależało, czy współpraca z prezesem Zbigniewem Jagiełłą będzie kontynuowana.

Skarb Państwa ma 31,39% akcji PKO BP.

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW. Aktywa razem banku wyniosły 248,7 mld zł na koniec 2014 r.