Stronę rumuńską podczas spotkania reprezentował sekretarz stanu ds. strategicznych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Daniel lonita, a turecką zastępca podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Ahmet Muhtar Gun.

Głównym tematem spotkania były przygotowania do szczytu NATO w Warszawie. Omówiono także sytuację bezpieczeństwa w Europie Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem kryzysu na Ukrainie oraz bezpieczeństwa w basenie Morza Czarnego, a także konsekwencje kryzysu w Syrii dla bezpieczeństwa międzynarodowego.

>>> Polecamy: Stratfor: Warszawa rzuci wyzwanie Berlinowi. Polska będzie integrować region

Wiceszef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę wspólne dążenie trzech państw do poprawy sytuacji bezpieczeństwa w bezpośrednim sąsiedztwie oraz w strefie euroatlantyckiej. – Trójstronne konsultacje po raz kolejny dowiodły, że Polska, Rumunia i Turcja są nie tylko sojusznikami, ale także bliskimi przyjaciółmi – powiedział – Mamy wspólną percepcję zagrożeń oraz wspólne stanowisko, jak im przeciwdziałać. Będziemy kontynuować współpracę na różnych szczeblach w trakcie przygotowań decyzji Szczytu NATO w Warszawie, a następnie w procesie ich wdrażania – dodał.

>>> Czytaj też: Ukraina zabierze nam kolejowy Jedwabny Szlak? Bez Polski to się nie uda