"Jest bardzo ciężko. Śpimy na ulicy. Nie mamy co jeść. Jedynie osoby dobrej woli dają nam czasami trochę chleba. Nie możemy być spokojni, policja nas wygania cały czas" - opowiada Guillaume z Wybrzeża Kości Słoniowej. Mężczyzna złożył już wniosek o azyl, ale wciąż nie ma gdzie mieszkać.

Abdul Karim z Afganistanu także śpi na ulicy. "Pracowałem jako inżynier budowlany z Amerykanami. Talibowie mnie namierzyli. Wiedzieli o mnie wszystko. Pewnego dnia przyszli do mnie do domu i pytali o mnie. Gdy sobie poszli, ojciec powiedział mi, że moje życie jest w niebezpieczeństwie, i że muszę uciekać. Jestem dzisiaj tutaj, bo wiem, że Francja akceptuje Afgańczyków" - opowiada. Zapewnia, że przyjechał do Paryża, by ratować życie.

We Francji tylko co czwarty starający się o azyl uchodźca dostaje dach nad głową

więcej
Wideo

Codziennie od 250 do 300 osób przychodzi do stowarzyszenia Francja Krajem Azylu w Paryżu, by rozpocząć starania o azyl we Francji. Tymczasem stowarzyszenie jest w stanie przyjąć 60 osób w ciągu dnia.

>>> Czytaj też: Awantura o burkini. Francja broni lokalnych zakazów, muzułmanie mówią o islamofobii

"Naszym zadaniem jest skierowanie tych osób do prefektury, po uprzednim ich zarejestrowaniu przy tzw. wspólnym okienku, czyli na specjalnej platformie, za pomocą której mogą uzyskać spotkanie w prefekturze i rozpocząć procedurę składania wniosku o azyl. Gdy ta procedura jest na dobre otwarta, osoba składająca wniosek otrzymuje tymczasowe zameldowanie w siedzibie stowarzyszenia i dopiero wówczas może ubiegać się o miejsce zamieszkania" - mówił Claude.

Przydzielaniem mieszkań zajmuje się Francuski Urząd Imigracji i Integracji. "25 proc. starających ma dach nad głową. Reszta znajduje coś na własną rękę albo zostaje na ulicy" - dodał.

Według prawa francuskiego każdy, kto złoży wniosek o azyl, ma prawo, na czas jego rozpatrywania, do miejsca w tzw. Ośrodkach dla Wnioskujących o Azyl (OWA), znajdujących się na terenie całego kraju. 271 ośrodków może pomieścić ponad 21 000 osób. Rozpatrzenie wniosku zajmuje 9-10 miesięcy. Z powodu niewystarczającej liczby miejsc, jedynie co czwarty wnioskujący może zamieszkać w OWA.

Poza ośrodkami OWA, istnieją jeszcze struktury pośrednie tzw. Ośrodki Przyjęcia i Ukierunkowania (OPU), które interweniują, w sytuacji, gdy brakuje miejsca w OWA. Jest ich 148 w całym kraju, dysponują około 2000 miejsc. Skorzystało z nich do tej pory 4700 osób. Minister mieszkalnictwa Emmanuelle Cosse zapowiedziała zwiększenie ich pojemności do 5000. Wobec dużej liczby uchodźców zaapelowała o uchwalenie przepisów, które umożliwią przyjmowanie uchodźców przez osoby prywatne.

W 2015 roku na terenie całej Francji zarejestrowano 80 000 wniosków o azyl. "Podejrzewa się, że w tym roku będzie to ok. 140 000" - powiedział Claude. W ubiegłym roku 19 500 osób dostało azyl.

Pod koniec lipca w Paryżu francuskie siły bezpieczeństwa ewakuowały nielegalne obozowisko migrantów, które niedawno powstało na północy Paryża. Podczas operacji, największej od czerwca 2015 roku ewakuowano - według szacunków - ponad 2600 migrantów. W sumie w stolicy Francji od 2 czerwca 2015 przeprowadzono 26 podobnych akcji.

Mer Paryża Anne Hidalgo zapowiedziała, że w połowie września w stolicy Francji zostanie otwarty legalny obóz dla uchodźców.

>>> Czytaj też: Szlak bałkański nadal żywy. Imigranci wciąż próbują przedostać się tą drogą do UE