statystyki

Powolna polska reindustralizacja. Gdzie przemysł trzyma się najmocniej?

23 sierpnia 2016, 20:32
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Struktura zatrudnienia w Polsce

Struktura zatrudnienia w Polsceźródło: DGP

W 1995 r. w rolnictwie pracowało 23 proc. Polaków. W 2015 r. było o połowę mniej – wynika z badań GUS dotyczących aktywności ekonomicznej ludności, które uwzględniają też szarą strefę gospodarki.

Reklama

Reklama

Odsetek ten najbardziej zmniejszył się w tradycyjnie rolniczych regionach, ale w ujęciu procentowym liczba zatrudnionych rolników malała dość równomiernie.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przemyśle. Na początku transformacji zlikwidowano niemal co trzeci zakład przemysłowy. Dotychczasowa reindustrializacja nie zapełniła tej wyrwy. Stąd odsetek osób pracujących w przemyśle był w ubiegłym roku o 1,5 pkt proc. niższy niż przed 20 laty. Najbardziej skurczył się w tym czasie na Śląsku (choć wciąż jest to region najsilniej zindustrializowany), przede wszystkim w wyniku zamknięcia wielu zakładów przemysłu ciężkiego i części kopalń.

Na drugim biegunie jest Lubelszczyzna, wciąż słabo uprzemysłowiona, ale mogąca się pochwalić największym przyrostem odsetka pracujących w tej sferze. To głównie efekt rozwoju przemysłu spożywczego, meblarskiego i maszynowego.

Najintensywniej rozwijały się za to usługi. Odsetek pracujących w tym sektorze wzrósł o 12,5 pkt proc., choć do średniej ze starych krajów UE brakuje nam jeszcze 17 pkt. Także w tej sferze zmiany nie były równomierne. O połowę wzrósł odsetek zatrudnionych w tych usługach na Lubelszczyźnie, dobre wyniki osiągnęły inne województwa wschodniej Polski. Stosunkowo nieznaczne wzrosty odnotowała za to ściana zachodnia, gdzie jednak już w latach 90. nasycenie usługami było wyższe niż średnia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

 • xyz(2016-08-23 23:28) Odpowiedz 135

  Usługi nie budują długotrwałego dobrobytu i sprzyjają nieproporcjonalmemu rozwarstwieniu pomiędzy klasą średnią a wyższą

 • Jarek(2016-08-24 02:58) Odpowiedz 121

  Do @Karol. Nie zgodze sie z Panem. Panstwa ktore nie maja rozwinietego przemyslu slabna ekonomicznie i przestaja sie liczyc. Mowimy tutaj nie koneczie o przemysle ciezkim, ale o przemysle elektronicznym, wysokiej jakosci obrobki matali, komputerowo sterowanych maszyn, robotyce, itp

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Karol(2016-08-23 21:21) Odpowiedz 113

  Udzial przemyslu i rolnictwa w PKB jest u nas jednym z najwyzszych na swiecie, wiec nie bardzo jasne o co tutaj chodzi. Udzial uslug jest mniejszy niz gdzie indziej. Zwiekszanie udzialu przemyslu to regres a nie postep.

  Pokaż odpowiedzi (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze