ikona lupy />
Michel Barnier / Bloomberg / Jasper Juinen

Michel Barnier

Główny negocjator

ikona lupy />
Struktura organizacyjna zespołu negocjacyjnego UE ds. Brexitu. Źrodło: Komisja Europejska / Media
Reklama

Barnier został nominowany na to stanowisko w ubiegłym roku przez szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera. Swoją karierę polityczną zaczynał w 1978 roku jako poseł do francuskiego Zgromadzenia Narodowego, gdzie służył aż do 1993 roku. Przez kolejne dwa lata sprawował urząd ministra środowiska, a od 1995 do 1997 roku powierzono mu tekę spraw europejskich w rządzie Alaina Juppe.

Barnier pracował również jako minister spraw zagranicznych Francji (2004-2005) w czasie rządów Jean-Pierre’a Raffarina oraz jako minister spraw europejskich i rolnictwa tego kraju (2007-2009).

W 2009 roku zdobył mandat europosła, ale po roku zrezygnował z tej funkcji, przechodząc do Komisji Europejskiej, gdzie przez 4 lata pełnił funkcję komisarza ds. rynku wewnętrznego i usług. W tym okresie uczestniczył w przygotowaniach reformy sektora finansowego.

Asystentem Michela Barniera jest Barthelemy Piche, zaś w jego sekretariacie zasiadaj Claire Saelens oraz Silvana Patat.

Sabine Weyand

Zastępczyni głównego negocjatora

Niemiecka ekspert ds. handlu, która przez ponad 20 lat pracowała w Komisji Europejskiej.

W latach 1983-1990 studiowała nauki polityczne, ekonomię i literaturę angielską na na niemieckim uniwersytecie we Freiburgu oraz na uniwersytecie w Cambridge. W 1995 roku obroniła doktorat na temat wspólnej polityki transportowej UE na Uniwersytecie w Tybindze. Od 1999 do 2004 roku zasilała szeregi gabinetu szefa handlu UE Pascala Lamy’ego, a później służyła jako doradczyni szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso (2007-2009). Do jesieni 2016 r. pracowała na różnych stanowiskach w Sekretariacie Generalnym Komisji Europejskiej.

Asystentką ds. polityki Sabine Weyand została Polka Justyna Lasik, w sekretariacie zasiada Veronique Depovere, zaś asystentami administracyjnymi są Anouk Mertens de Wilmars oraz Emmanuelle Minne.

Stephanie Riso

Dyrektor ds. strategii

Francuska ekonomistka, która wcześniej zasiadała w biurze Oli’ego Rehna, gdy był on komisarzem ds. gospodarczych i monetarnych. Następnie pracowała w departamencie ds. gospodarczych i finansowych KE, a później zasilała szeregi biura budżetowego, specjalizując się w pracach nad wieloletnimi ramami finansowymi dla UE.

Nicola Pesaresi

Szefowa jednostki ds. polityk horyzontalnych i przekrojowych

Absolwentka Uniwersytetu Yale oraz włoskiego Uniwersytetu Bocconi. Włoszka była szefową wielu jednostek w Komisji Europejskiej, m.in. zajmujących się politykami pomocy państwa i konkurencji. Pracę w KE zaczęła w 1999 roku, a wcześniej pracowała dla włoskiego banku narodowego.

Francois Arbault

Szef jednostki ds. rynku wewnętrznego i polityk sektorowych

Francuz dołączył do Komisji Europejskiej w 1995 roku i pracował w biurze Michela Barniera w czasie, gdy ten pełnił obowiązki komisarza. Arbault w KE był odpowiedzialny za jednostkę ds. „własności przemysłowej”, a także pracował dla byłego zastępcy szefa KE Jacquesa Barrota.

Philippe Bertrand

Szef jednostki ds. budżetu i wydatków

Przez długi czas Bertrand zajmował się negocjacjami budżetowymi. W czasie rozmów o Brexicie jego stanowisko będzie kluczowe jeśli chodzi o przyszłe zobowiązania finansowe Wielkiej Brytanii wobec UE.

W jednostce Philippe Bertranda znalazł się Polak Norbert Gacki, który odpowiada za budżet.

Antonio Fernandez-Martos

Szef jednostki ds. umów międzynarodowych i ceł

W biurze Komisji Europejskiej zasiadał od 1997 roku. Szefował jednostce ds. inwestycji, służył także jako dyrektor generalny ds. handlu międzynarodowego oraz inwestycji. Wcześniej pracował w Światowej Organizacji Handlu (WTO) przy rozstrzyganiu sporów handlowych.

>>> Czytaj też: Ślub jeszcze przed rozwodem? Soros: Zbliża się przełom ws. Brexitu