Zachodniopomorski wojewoda wydał w piątek decyzje zezwalające na realizację dwóch odcinków drogi S6. To pierwsze z sześciu realizowanych w formule projektuj i buduj odcinków drogi, które uzyskały ostatnią decyzję administracyjną poprzedzającą jej budowę.

Decyzje Zezwalające na Realizację Inwestycji Drogowej obejmują odcinki drogi S6 Goleniów–Nowogard o długości nieco ponad 19 kilometrów i Płoty–Kiełpino o długości blisko 15 kilometrów. S6 to kluczowa droga, która ma połączyć Szczecin z Gdańskiem przez Koszalin i Kołobrzeg.

Pierwszy z odcinków obejmuje budowę dwujezdniowej drogi ekspresowej Goleniów-Nowogard. W ramach inwestycji m.in. rozbudowany zostanie węzeł Goleniów Północ z S3, powstaną węzły Goleniów Wschód i Osina, a także wiadukty, mosty i drogi wspomagające. Koszt budowy tej części S6 to prawie 344 mln zł.

Drugi z odcinków to droga między końcem obwodnicy Płotów i węzłem Kiełpino. Tutaj także powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa, a także m.in. mosty i estakady, przejścia dla zwierząt i drogi dojazdowe. Wartość tej części drogi ekspresowej to 254 mln zł.

Zakończenie obu inwestycji planowane jest na kwiecień 2019 r.

Odcinki Goleniów-Nowogard i Płoty–Kiełpino to pierwsze z sześciu części S6 realizowanych w formule projektuj i buduj na Pomorzu Zachodnim, które uzyskały ostatnią decyzję administracyjną poprzedzającą budowę drogi.

"Pozostałe cztery wnioski o wydanie decyzji Zezwalających na Realizację Inwestycji Drogowych zostały już złożone" - powiedział PAP Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. "Obecnie trwa postępowanie i kolejne decyzje będą sukcesywnie wydawane przez wojewodę. Od wiosny przyszłego roku prace zaczną już na dobre ruszać i cały odcinek od Goleniowa do Koszalina będzie w budowie" - dodał.

Na Pomorzu Zachodnim w realizacji są odcinki S6 o łącznej długości 140 km; sześć odcinków w formule projektuj i buduj oraz już budowana obwodnica Koszalina i Sianowa.

"Czas zakończenia robót na sześciu odcinkach od Goleniowa do Koszalina zaplanowano od kwietnia do czerwca 2019 r." - powiedział Grzeszczuk. "Obwodnica Koszalina i Sianowa powinna być gotowa wcześniej, bo w lipcu 2018 r." - dodał.

Budowa S6 to jedna z największych inwestycji drogowych w kraju i największa w historii regionu - podkreśla Grzeszczuk. "Wartość podpisanych umów na 140 kilometrów S6 to około 2,87 mld zł" - dodał Grzeszczuk.