Indeks Dow Jones Industrial spada o 0,3 proc. S&P 500 zniżkuje o 0,4 proc., Nasdaq Comp spada o 0,4 proc.

Na DJI w dół najmocniej ciągną notowania Boeinga, a w górę Home Depot.

W ujęciu sektorowym najmocniej tracą spółki paliwowe i przemysłowe.

W centrum uwagi w USA znajdują się decyzje i wypowiedzi Donalda Trumpa w trakcie pierwszego dnia urzędowania na stanowisku prezydenta Stanów Zjednoczonych. Amerykańska prasa donosi, że jeszcze w poniedziałek Trump podpisze dekrety, na mocy których wypowie w imieniu Stanów Zjednoczonych umowę o Partnerstwie Transpacyficznym (TPP) oraz rozpocznie renegocjację umowy NAFTA.

Reklama

Tuż przed otwarciem notowań na Wall Street uwagę zwróciła wypowiedź nowego prezydenta, o jego gotowości do obniżki podatków dla klasy średniej, wyeliminowaniu 3/4 regulacji oraz wprowadzeniu wysokiego podatku granicznego.

Rynki znajdują się również pod wpływem piątkowej inauguracji Trumpa oraz dokumentów strategicznych opublikowanych na stronie Białego Domu, które zostały odebrane przez inwestorów jako protekcjonistyczne. Trump zapowiedział, iż będzie stosować dwie „proste” reguły: „kupuj to co amerykańskie i zatrudniaj Amerykanów” („buy American and hire American”).

Na Wall Street tracą akcje dystrybutorów części samochodowych. Amerykańska prasa donosi, że Amazon podpisał umowy z kilkoma producentami tych części, co wzbudziło spekulacje, iż zamierza wprowadzić je do oferty swojego sklepu internetowego.

W USA trwa sezon publikacji wyników kwartalnych spółek. Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewają się 4,3-proc. wzrostu zysków spółek notowanych w indeksie S&P 500 w IV kw. 2016 r. Do tej pory wyniki podało 65 spółek, z których 69 proc. pozytywnie zaskoczyło rynek wypracowanym zyskiem.

Przed otwarciem notowań na Wall Street wyższe od konsensusu wyniki opublikował McDonald's. Mimo to kurs spółki znalazł się pod kreską.

Wyraźnie, nawet 4 proc., traciły na wartości walory Halliburton. Dostawca usług dla przemysłu naftowego zaraportował w IV kw. wyższą niż rok temu stratę (17 centów. vs 2 centy straty na akcję).

Po zamknięciu sesji w USA wyniki poda m.in. Yahoo.

Nawet 14 proc. traciły akcje Qualcomm. Producent chipów został pozwany do sądu przez Apple za rzekome wykorzystywanie dominującej pozycji na rynku i zawyżanie cen komponentów powszechnie stosowanych w smartfonach.

W reakcji na sygnały płynące ze strony administracji Białego Domu osłabia się dolar. Kurs EUR/USD co prawda zbliżył się do śródsesyjnych minimów po zapowiedzi obniżki podatków, lecz szybko odbił w górę w okolice 1,075, czyli dziennych maksimów. Jednocześnie kurs USD/JPY spada o 1,2 proc. w okolice 113.

Oprócz uważnego obserwowania pierwszych posunięć i decyzji administracji Białego Domu, w centrum uwagi w tym tygodniu znajdzie się pierwsze wyliczenie dynamiki PKB USA za IV kw. 2016 r. oraz dane o zamówieniach na dobra trwałe. Dane te zostaną opublikowane w piątek.

Najmocniejszy od połowy grudnia względem dolara jest funt szterling. Kurs GBP/USD rośnie w poniedziałek o ok. 1 proc. i po południu zbliżył się do 1,25. W ciągu tygodnia funt zyskał już niemal 4 proc. Notowania brytyjskiej waluty kontynuują wzrosty po zaprezentowaniu przez brytyjski rząd w ubiegłym tygodniu strategii wyjścia z UE. Rynek czeka teraz na zaplanowane na wtorkowe przedpołudnie ogłoszenie przez Sąd Najwyższy wyroku w sprawie, czy do rozpoczęcia procesu wyjścia UK z Unii Europejskiej niezbędna jest zgoda parlamentu. Downing Street zapewnia, iż jest przygotowane na ewentualne poddanie pod głosowanie odpowiedniej ustawy, co ma nie zakłócić harmonogramu rozpoczęcia procesu Brexitu przed końcem marca tego roku.

Tanieje ropa naftowa. Baryłka WTI w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 52,5 USD, po zniżce o 1,4 proc., a Brent w dostawach na marzec w Londynie zniżkuje o 1 proc. do 55 USD za baryłkę.

W odpowiedzi na oczekiwany wzrost cen ropy w związku z obowiązującym od stycznia porozumieniem o ograniczeniu wydobycia surowca przez państwa zrzeszone w OPEC, w USA otwieranych jest coraz więcej nowych odwiertów ropy z łupków. W ubiegłym tygodniu przybyło ich najwięcej od 2013 roku - wynika z danych firmy Baker Hughes Inc. W tygodniu zakończonym 20 stycznia przybyło 35 czynnych odwiertów, a ich łączna liczba wynosi teraz 694 odwiertów - podała w piątek wieczorem Baker Hughes.

W Europie przed poniedziałkowym zamknięciem indeks Euro Stoxx 50 spada o 1 proc. Brytyjski FTSE 100 zniżkuje 0,8 proc. Francuski CAC 40 idzie w dół o 0,9 proc., niemiecki DAX spada o 0,9 proc.

Nawet 7 proc. taniały walory Fingerpring Cards. Członek rady nadzorczej oraz były prezes szwedzkiej spółki zajmującej się rozwiązaniami biometrycznymi zostali aresztowani w związku z podejrzeniami o insider trading.

Najmocniej od 6 tygodni wzrastał kurs Generali. Na rynku pojawiły się spekulacje, iż Intesa Sanpaolo i Allianz są zainteresowane przejęciem ubezpieczyciela.

ZETNIEMY PODATKI DLA KLASY ŚREDNIEJ, MOŻEMY WYELIMINOWAĆ 75 PROC. REGULACJI - TRUMP

Podczas poniedziałkowego spotkania z prezesami dużych amerykańskich spółek (m.in. Tesla, US Steel, Lockheed, Dow Chemical) Donald Trump zadeklarował, że obniży podatki dla klasy średniej i przedsiębiorców "w dużym stopniu" oraz zlikwiduje nawet 75 proc. regulacji. Zapowiedział ponadto, że jego administracja wprowadzi "bardzo duży" podatek graniczny dla importowanych towarów dla przedsiębiorstw, które przenoszą produkcję poza granice Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie Trump wyraził chęć spotykania się z przedstawicielami biznesu co kwartał.

ZYSK KWARTALNY MCDONALD'S POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Zysk McDonald's w czwartym kwartale wyniósł 1,44 USD na akcję. Analitycy spodziewali się zysku netto na poziomie 1,41 centów na akcję. Jednocześnie wyższy od oczekiwań okazał się wzrost sprzedaży spółki w IV kwartale. Wyniósł on 2,7 proc., podczas gdy rynek zakładał tutaj dynamikę 1,4 proc. Przychody sieci fast-food wyniosły 6,03 mld USD, podczas gdy rynek zakładał 6,00 mld USD.

NOWA STRATEGIA RZĄDU WLK. BRYTANII DLA PRZEMYSŁU

Rząd Wlk. Brytanii przedstawił w niedzielę na swojej stronie internetowej założenia nowej "Współczesnej Strategii Przemysłowej", której celem jest przyspieszenie wzrostu gospodarczego, zwiększenie dobrobytu, stworzenie większej liczby wysokopłatnych miejsc pracy oraz "możliwości" dla wykwalifikowanej siły roboczej. Strategia opiera się na 10 filarach. 1) Inwestycje w naukę, badania i innowacje. 2) Rozwój kompetencji (m.in. budowa nowego systemu edukacji zawodowej, zwiększenie nacisku w kształceniu na przedmioty ścisłe). 3) Odbudowa infrastruktury (energetyka, transport, ochrona przeciwpowodziowa, infrastruktura cyfrowa). 4) Wspieranie przedsiębiorców na starcie oraz we wczesnej fazie wzrostu biznesu. 5) Ulepszenie systemu zamówień publicznych, które będą wspierać brytyjskie łańcuchy dostaw. 6) Wspieranie handlu i zachęcanie do inwestowania w Wlk. Brytanii. 7) Zapewnienie przystępnych cen energii i "czystego" wzrostu gospodarczego. 8) Dbanie o "światowej klasy" sektory w gospodarce. 9) Dbanie o równomierną dystrybucję wzrostu gosp. w całym kraju. 10) Stworzenie instytucji, które będą łączyć sektory i regiony (np. instytucje edukacyjne, stowarzyszenia handlowe, sieci finansowe).

NIŻSZE OD OCZEKIWAŃ WYNIKI PHILIPS LIGHTING

Sprzedaż Philips Lighting w IV kw. 2016 r. wyniosła 1,93 mld euro. Oczekiwano 1,98 mld euro. Sprzedaż porównywalna koncernu spadła o 3,2 proc. rdr. Tu oczekiwano spadku o 2,7 proc. rdr. Spółka wysunęła propozycję wypłaty dywidendy na poziomie 1,1 euro na akcję, czyli 52 proc. zysku. (PAP)