"Jesteśmy tutaj dzisiaj, żeby zachęcić łotewskich inwestorów do inwestowania w Polsce" - powiedział w czwartek prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) Tomasz Pisula. Dodał, że Agencja chce, żeby polscy biznesmeni działali również na terenie Łotwy. "Będziemy te działania wspierać" - podkreślił.

"Bardzo chcielibyśmy też wspomagać wspólne polsko-łotewskie przedsięwzięcia na rynkach krajów trzecich" - podkreślił.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do uczestników spotkania podkreślił, że "Łotwa jest ważnym partnerem regionalnym Polski". Dodał, że wzajemne obroty Polski i Łotwy sięgają ok. 3,5 mld euro. W Polsce działa ok. 50 firm łotewskich, a na Łotwie inwestycje polskiego kapitału przekroczyły 60 mln euro.

Jak wskazał w liście Morawiecki, forum jest dobrą okazją, aby partnerzy z obydwu krajów lepiej się poznali i mogli uczestniczyć w budowaniu silnych gospodarek w jeszcze większym stopniu.

Reklama

"Chciałbym zachęcić firmy łotewskie do rozwijania działalności w Polsce" - podkreślił Morawiecki. Jego zdaniem sprzyja temu obecna polityka rządu polskiego, na którą składają się trzy elementy: model skoordynowanej i racjonalnej obsługi inwestorów; przyjazna administracja i atrakcyjny klimat administracyjny; zharmonizowany katalog instrumentów wsparcia inwestora, dopasowany do celów rozwojowych gospodarki.

Instrumenty wsparcia - jak pisał w liście wicepremier - będą skierowane na inwestycje o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej, natomiast nowa koncepcja działania specjalnych stref ekonomicznych koncentrować się będzie w większym stopniu na przyciąganiu innowacyjnych inwestycji.

Morawiecki przypomniał, że przygotowana jest też m.in, konstytucja biznesu, która wprowadzi szereg rozwiązań ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. "Chcę podkreślić, że priorytetami rządu polskiego jest wspieranie rozwoju nowoczesnego, innowacyjnego przemysłu w Polsce oraz ekspansji zagranicznej firm polskich, zaś celem - unowocześnienie gospodarki i jej wzrost do poziomu najbardziej rozwiniętych krajów, czemu służy wdrożenie Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" - dodał.

"Jestem przekonany, że podmioty łotewskie mogą również uczestniczyć w procesie unowocześniania Polski z korzyścią dla obu krajów" - podsumował wicepremier.

Forum biznesowe Polska-Łotwa zorganizowane zostało z okazji wizyty w Polsce premiera Republiki Łotewskiej Marisa Kuczinskisa. Jest to okazja do zapoznania się z możliwościami współpracy gospodarczej z Republiką Łotewską, szczególnie w zakresie sektorów IT, transportu i logistyki. Organizatorami forum są: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Łotewska Agencja Inwestycji i Rozwoju oraz Ambasada Republiki Łotewskiej w Polsce. (PAP)