Francuski minister finansów Bruno Le Maire 17 grudnia oświadczył, że od 1 stycznia 2019 r. zostanie nałożony nowy podatek na Google, Apple, Facebooka i Amazona. Jak podaje The Guardian, według szacunków ministerstwa w ciągu roku do budżetu ma spłynąć ok. 500 milionów euro (570 milionów dolarów). Francja i Niemcy początkowo domagały się podatku w całej Unii Europejskiej w wysokości 3 proc. od internetowych przychodów wielkich firm technologicznych. Miałoby to uniemożliwić takim firmom jak Apple ukrywanie zysków w krajach o najniższych stawkach podatkowych.

Jednak umowa, która wymagała poparcia wszystkich 28 państw UE, napotkała opór m.in. Irlandii, gdzie mieszczą się siedziby europejskiej centrali Google i Apple.

Francja i Niemcy próbowały uratować umowę, obniżając ją do 3 proc. podatku od sprzedaży reklam na platformach gigantów technologicznych. To skutecznie ograniczyłoby podatek do Google i Facebooka, a wyłączyłoby z opodatkowania takie firmy jak Airbnb i Spotify. W międzyczasie Francja już zapowiada własny podatek od Google, Apple, Facebooka i Amazona – znane w tym regionie jako GAFA.

W Stanach Zjednoczonych opodatkowanie firm z siedzibą w Dolinie Krzemowej nadal jest przedmiotem gorącej dyskusji. Amerykański ekonomista Jeffrey Sachs w październiku 2018 r. opowiedział się za podatkiem technologicznym, argumentując, że pomoże to zapobiec dystopijnej przyszłości, w której globalne bogactwo staje się jeszcze bardziej skoncentrowane w rękach niewielkiej liczby ludzi.

>>> Czytaj też: Koniec pięknego snu wielkiej piątki. Facebook, Apple, Amazon, Netflix i Google tracą