Jak poinformował PAP członek zarządu i dyrektor finansowy Melex Dariusz Gujda, celem programu jest promocja wśród władz samorządowych stosowania ekologicznych pojazdów. „Tego typu pojazdy z powodzeniem sprawdzają się w spółkach komunalnych, służbach porządkowych i obsłudze transportu na terenie miast” - dodał.

Program promocji pojazdów elektrycznych wprowadzony przez firmę wpisuje się w działania polskiego rządu wspierające rozwój elektromobilności.

Gujda podkreślił, że spółka ma do zaoferowania samorządom ponad 100 wersji pojazdów elektrycznych. „Tak szeroka gama pojazdów sprawia, że jesteśmy w stanie zaoferować nowoczesne i ekologiczne rozwiązania dla każdej spółki samorządowej. Dodatkowo każdy pojazd może być dostosowany do indywidualnych potrzeb klienta. Tak było w przypadku modelu 341 N.Car dla mieleckiej straży miejskiej. Powstał on z połączenia cech dwóch naszych pojazdów” - zaznaczył.

Melex przeznaczony dla mieleckiej straży miejskiej powstał na specjalne zamówienie urzędu miasta. Został zbudowany na bazie najkrótszej wersji pojazdów serii N.Car i stanowi połączenie modeli 341 i 343. Zamknięta kabina w tym samochodzie gwarantuje możliwość korzystania z pojazdu przez cały rok, bez względu na warunki atmosferyczne. Umieszczona z tyłu składana kanapa umożliwia przewożenie dwóch osób. Pojazd dzięki niewielkim rozmiarom najlepiej sprawdza się w patrolowaniu parków, skwerów i osiedlowych uliczek.

Pozostałe dwa pojazdy, które trafiły do Mielca to modele 366 N.Car i 364 N.Car. Pierwszy z nich to 6-osobowy pojazd pasażerski, który będzie wykorzystywany do obsługi gości urzędu miasta. Natomiast drugi trafi do mieleckiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.

Gujda tłumaczył, że firma wybrała Mielec ponieważ to właśnie tu ponad 45 lat temu rozpoczęła się historia Melexa. „Firma od początku była związana z Mielcem i z tym miastem wiążemy plany naszego dalszego rozwoju. To tu powstała nasza nowa hala produkcyjna, do której niebawem się przeprowadzimy i to z Mielca polskie pojazdy elektryczne będą nadal wysyłane na rynki całego świata” - zaznaczył.

Melex to jeden z najdłużej działających na świecie producentów pojazdów elektrycznych. Historia firmy rozpoczęła się w 1971 r., kiedy w fabryce samolotów WSK Mielec zaczęły powstawać elektryczne wózki golfowe na potrzeby rynku amerykańskiego.

Obecnie Melex jest prywatną, w pełni polską firmą oferującą ponad 100 różnych modeli pojazdów wykorzystywanych przez firmy z bardzo wielu branż. Są to pojazdy użytkowe służące do transportu osób i towarów, mogące przewozić do 8 osób lub do 1 250 kg ładunku. Jako jedne z nielicznych pojazdów tego typu posiadają homologację umożliwiającą poruszanie się po drogach publicznych Unii Europejskiej.

Najwięcej pojazdów marki Melex trafia na rynki Polski i Skandynawii.