Aż 47 proc. pracowników z UE rozważa opuszczenie Wielkiej Brytanii w ciągu 5 lat. Jeśli chodzi o wszystkich pracowników na Wsypach, którzy nie są Brytyjczykami, odsetek ten wynosi 36 proc. To poważne ostrzeżenie dla brytyjskiego rynku pracy w obliczu Brexitu.

“Zagraniczni pracownicy, szczególnie ci z Unii Europejskiej, mówią nam w ten sposób, że ich wyjazd z Wielkiej Brytanii jest bardziej prawdopodobny niż wcześniej” – komentuje David Sproul, partner z Deloitte. „Deficyt siły roboczej, który pojawi się w średnim terminie, mógłby zostać częściowo rozwiązany poprzez podniesienie kwalifikacji brytyjskich pracowników. Ci także skorzystaliby z systemu imigracyjnego, który jest nastawiony na potrzeby gospodarki” – dodaje.

Badanie Deloitte przeprowadzono na próbie 2242 zagranicznych pracowników, z których połowa mieszka w Wielkiej Brytanii. Dla tych, którzy mieszkają za granicą, Wielka Brytania wciąż należy do najatrakcyjniejszych rynków pracy.

Co Wielka Brytania zaproponuje imigrantom z UE?

Premier Theresa May przedstawiła w poniedziałek w Izbie Gmin założenia rządowej propozycji zachowania praw obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym blisko milionowej społeczności Polaków.

Maypodkreśliła, że "w ramach przedstawionych planów żaden obywatel Unii Europejskiej, który jest zgodnie z prawem w Wielkiej Brytanii, nie będzie poproszony o opuszczenie kraju, kiedy wyjdziemy z UE". "Chcemy, żebyście zostali" - dodała. >>> Czytaj więcej o propozycjach brytyjskiego rządu