Od połowy lat 90. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego przekazał ponad 1,5 mld euro na program PEACE, czyli projekty promujące pokój w Irlandii Płn. i w przygranicznych hrabstwach Irlandii.

May zapewniła w artykule w "Irish News", że chce, by unijne finansowanie na rzecz wspierania ofiar konfliktu północnoirlandzkiego i grup ogólnowspólnotowych zostało utrzymane na obecnym poziomie co najmniej do końca obecnego programu" w 2020 roku. Rok wcześniej, z końcem marca 2019 roku, mija ostateczny termin zakończenia procesu Brexitu.

Reklama

"Potem będziemy chcieli pójść dalej i zbadać możliwy program finansowania projektów pokojowych po naszym wyjściu z UE" - dodała May. Jak podkreśliła, szczegóły zostaną uzgodnione między UE a rządami Wielkiej Brytanii i Irlandii.

"Jednak zawsze mówiłam, że w ramach głębokiego i specjalnego partnerstwa, jakie chcę wynegocjować między Wielką Brytanią a UE, mogą istnieć konkretne i cenne programy unijne, którym chcemy zapewnić dalsze finansowanie" - zaznaczyła May, dodając, że "finansowanie projektów pokojowych w Irlandii Północnej to jeden z takich programów".

Wcześniej rząd brytyjski zapowiedział, że zapewni finansowanie dla obecnej edycji programu PEACE do jego planowanego końca w 2020 roku.

Konflikt między irlandzkimi nacjonalistami a brytyjskimi unionistami w Irlandii Północnej w latach 1968-1998 spowodował śmierć ok. 3,6 tys. osób. Kres przemocy położyło tzw. porozumienie wielkopiątkowe z 1998 roku.

Zgodnie z wynikami zeszłorocznego referendum, w którym większość Brytyjczyków opowiedziała się za opuszczeniem Unii Europejskiej, Wielka Brytania rozpoczęła ten proces w marcu br. i powinna opuścić Wspólnotę do końca marca 2019 roku. (PAP)