Wiceminister rozwoju, pełnomocnik rządu ds. małych i średnich przedsiębiorstw Andżelika Możdżanowska powiedziała, że funduszowi MOC udało się przebić w najambitniejszym i najtrudniejszym programie międzynarodowym, jakim jest "Horyzont 2020", służący wsparciu nie tylko badań i rozwoju, ale i innowacji. Jej zdaniem, jest on najcenniejszym programem dla gospodarki, ponieważ wspiera innowacje.

"To jest dla nas ogromnym wyzwaniem, ponieważ Polska potrzebuje silnej gospodarki, potrzebuje silnego impulsu rozwojowego, a państwo ma być przewodnikiem i partnerem" - powiedziała wiceminister. Dodała, że liczy na kolejne transakcje wspierające polskich przedsiębiorców.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego dr Piotr Dardziński podkreślił, że strategia wspierania innowacji w Polsce jest strategią międzyresortową. Zwrócił uwagę, że to już druga inwestycja EFI w tym roku w Polsce. "Zaangażowanie EFI jest najlepszym dowodem na to, że Polacy posiadają zespoły zarządzające, które mają światowe podstawy i europejską klasę. To także najlepszy dowód na to, że Polska i Polacy nie potrzebują jakiś szczególnych preferencji w UE. Potrzebują tylko i wyłącznie równych szans w konkurowaniu i są w stanie tę konkurencję wygrywać" - uważa Dardziński.

Pogratulował sukcesu funduszowi MOC. "Budowanie zaufania i kompetencje powodują, że prywatni inwestorzy są gotowi podejmować ryzyka, o których do tej pory nie myśleli" - dodał Dardziński.W skazał, że w funduszu znajdują się bowiem nie tylko środki EFI, ale także inwestorów prywatnych.

"To bardzo ważne, bo we wspieraniu projektów badawczo-rozwojowych szczególnie zależy nam na zwiększaniu udziału prywatnego kapitału" - powiedział. Dodał, że środki publiczne inwestowane w ten segment są mniej więcej na średnim poziomie europejskim, ale potrzebujemy prywatnych inwestycji. "Tacy zarządzający jak Market One Capital są w stanie kompetentnie budować portfolio inwestycyjne" - podkreślił.

Dyrektor ds. Venture Capital w EFI Patryk Gresko wyjaśnił, że fundusz do inwestycji w MOC przekonała jego strategia - spójna i skoncentrowana, oraz doświadczenie w inwestowaniu. Gresko wyraził przekonanie, że MOC nie tylko wyda pieniądze na inwestycje, dla dostarczy też wsparcia operacyjnego przedsiębiorcom. "To jest najważniejsze" - powiedział. Jego zdaniem, polski rynek venture capital dorósł, dojrzał i zaczyna być atrakcyjny dla takich inwestorów jak EFI.

Gresko zapowiedział przy tym kolejne inwestycje EFI w Polsce w przyszłym roku. Według niego negocjacje dotyczące jednej z nich powinny się zakończyć w pierwszym kwartale 2018 r., a kolejna powinna mieć miejsce w pierwszej połowie przyszłego roku.

Obecny na konferencji doradca ds. ekonomicznych Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Tomasz Gibas wyjaśnił, że kluczem polityki gospodarczej UE jest nacisk na inwestycje, stąd pomysł Planu Junckera, który został przedłużony o dwa lata do 2020 r. "Poziom oczekiwanych inwestycji ma wzrosnąć z 315 mld euro do 500 mld euro" - poinformował. Zwrócił uwagę, że tutaj nie ma tzw. kopert narodowych, a projekty są oceniane na zasadzie "kto pierwszy ten lepszy i im lepszy projekt, tym dostanie lepsze finansowanie".

"W Planie Junckera 2.0 jest wejście szerzej w nowe sektory związane z zieloną gospodarką - rolnictwo, leśnictwo, rybołówstwo - (...) nacisk na słabiej rozwinięte regiony UE, większą pomoc techniczną (...) oraz wprowadzanie w większym zakresie inżynierii finansowej, platform inwestycyjnych po to, żeby łączyć fundusze unijne, instrumenty bezzwrotne z kredytami i pożyczkami" - tłumaczył. Według niego może być to "poligon przygotowawczy" do kolejnego budżetu UE po 2020 r., gdzie instrumentów finansowych będzie więcej niż teraz.

"Myślę, że to dzisiejsze spotkanie pokazuje, iż Polska jako kraj i polscy przedsiębiorcy są znakomicie przygotowani, żeby korzystać z tych instrumentów finansowych" - powiedział.

Fundusz Venture Capital Market One Capital planuje ulokować w ciągu najbliższych 5-7 lat około 150 mln zł w startupy technologiczne w Polsce i w innych krajach europejskich, głównie z kategorii "marketplace" (projekty łączące interesy sprzedających i kupujących, jak np. allegro) oraz tzw. SaaS (software jako usługa, np. oprogramowanie dostępne w chmurze). W grę wchodzą przede wszystkim inwestycje na rynku polskim (około połowa inwestycji), ale także w Hiszpanii, we Włoszech, Rumunii i na Ukrainie.

Ponad 60 mln zł kapitału funduszu ma pochodzić z EFI, reszta od znanych polskich przedsiębiorców, aniołów biznesu, innych funduszy VC oraz zespołu zarządzającego. Działalność MOC jest koordynowana z biur w Warszawie i Barcelonie.

>>> Czytaj też: Smartfony, samochody, remonty mieszkań. Na co poszły pieniądze z 500 plus?