Główny indeks na giełdzie Dubaju – Dubai Financial Market General Index, zakończył sesję na poziomie o 2,2 procent niższym niż kurs otwarcia. Z kolei Abu Dhabi Securities Exchange General Index spadł o 1,3 procent. W lepszych nastrojach kończyli sesję inwestorzy w Kuwejcie – miejscowy Kuwait Stock Exchange Index zyskał 1,2 procent.

„Niskie ceny ropy mogą spowodować obniżenie perspektyw wzrostu gospodarczego w regionie, a jednocześnie wielcy gracze i fundusze hedgingowe wydają się w tej chwili nieobecne.” – komentuje Chamel Fahmy, trader z firmy brokerskiej Beltone Securities Brokerage w Dubaju.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obciął prognozę wzrostu dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich do 3,3 procent PKB wobec poprzednio prognozowanych 6 procent. Według analityków to wynik spadających cen ropy, która mocno wpływa na sytuację gospodarczą czwartego pod względem wielkości produkcji członka OPEC.

Baryłka ropy z dostawą marcową na nowojorskiej giełdzie surowcowej NYMEX kosztowała w piątek 41,68 dolara. Od rekordowych notowań z lipca ubiegłego roku cena „czarnego złota” spadła już o ponad 100 dolarów.