W piątek na terenie Wyspy Ostrów zaprezentowano podstawowe założenia planów rozwoju tych terenów stoczniowych. W uroczystości wzięli udział premier Mateusz Morawiecki, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz oraz minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński oraz prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
Prezes PiS w liście odczytanym przez szefa "S" Stoczni Gdańsk Romana Gałęzewskiego, wyraził zadowolenie z faktu, iż zostały przygotowane plany rozwoju terenów stoczniowych na Wyspie Ostrów, a Stocznia Gdańska i GSG Towers stały się własnością Skarbu Państwa. "Wykupienie tych zakładów jest olbrzymim krokiem naprzód: krokiem, który otwiera szerokie perspektywy rozwojowe oraz daje szanse na naprawdę pomyślną przyszłość" - podkreślił Kaczyński.
Wyraził też nadzieję, że niedługo zostanie odbudowany potencjał produkcyjny stoczni, a wytwarzane statki będą konkurować z wyrobami innych producentów. "Przejęcie przez Skarb Państwa Stoczni Gdańsk i GSG Towers jest elementem wielkiego planu, wielkiego projektu rewitalizacyjnego, jakim jest odbudowa nie tylko przemysłu stoczniowego, ale także całej gospodarki morskiej wraz z żeglugą śródlądową" - stwierdził prezes PiS.
Z kolei minister Emilewicz przypomniała, że ogłoszenie planu rozwoju przemysłu stoczniowego na Wyspie Ostrów, odbywa się w "wyjątkowym dniu" – w 38. rocznicę podpisana Porozumień Sierpniowych. "Jesteśmy przekonani, że potencjał tego miejsca, w którym się znajdujemy, umożliwi odbudowę przemysłu stoczniowego. I tego, który dzisiaj na Wyspie się znajduje, ale także tego, który chce tutaj przyjść dlatego, że tutaj są dobre tereny, dobre warunki" - mówiła.
"Dziś pokazujemy plany, co chcemy, aby na tej Wyspie się wydarzyło w ciągu najbliższego roku, najbliższych 5, 10 lat. To miejsce, mamy nadzieję, stanie się też miejscem szkolącym kadry dla przemysłu stoczniowego nie tylko Wyspy, nie tylko Wybrzeża, ale - mamy nadzieję, że tutaj także będą przyjeżdżać szkolić się kadry dla przemysłu stoczniowego z całej Europy" – powiedziała też minister przedsiębiorczości i technologii.
Minister Kwieciński podziękował wszystkim osobom i firmom, które przyczyniły się do przejęcia stoczni i przygotowania planu jej rozwoju. "Ale naprawdę chciałbym podziękować stoczniowcom, bo to dzięki wam, dzięki waszej determinacji, dzięki związkowcom, którzy upierali się, że te tereny i stocznia, nie mogą tak zostać, nie mogą zostać w takim kształcie, w jakim były do tej pory, to dzięki państwa uporowi udało nam się doprowadzić do zmiany" - podkreślał minister inwestycji i rozwoju.
Obecny na uroczystości szef „S” Piotr Duda powiedział kolei, że związek nie mógł wyobrazić sobie lepszego – niż przejęcie przez polski kapitał i ogłoszenie planów rozwoju Stoczni Gdańsk, prezentu „na swoje urodziny”. „Dobrze, że ta zła droga wreszcie się kończy” – mówił Duda podkreślając, że w ostatnich latach niejednokrotnie słyszał od stoczniowców, że „mają dość tej niepewności, czy będzie na wypłaty, czy będzie Stocznia funkcjonować, czy jeszcze miesiąc, czy jeszcze rok, czy dwa” – mówił Duda.
19 lipca br. Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. odkupiła 81,05 proc. akcji Stoczni Gdańsk S.A. oraz 50 proc. udziałów GSG Towers Sp. z o.o. od firmy Gdańsk Shipyard Group Sp. z o.o., kontrolowanej przez ukraińskiego inwestora Serhija Tarutę. ARP posiadała wcześniej 18,95 proc. akcji Stoczni Gdańsk i 50 proc. udziałów w stowarzyszonej GSG Towers, produkującej wieże do elektrowni wiatrowych. W efekcie tych działań 100-procentowym właścicielem Stoczni Gdańsk i GSG Towers są spółki z grupy ARP.
Podstawowe założenia planu rozwoju przemysłu stoczniowego na terenie Wyspy Ostrów, zaprezentowano w piątek w jednej z należących do Stoczni Gdańskiej SA. hal na terenie Wyspy. Jak poinformowano, w projekcie nazwanym „Stocznia Gdańsk 4.0. Nowy początek” swój udział mają i będą miały Agencja Rozwoju Przemysłu S.A (ARP), Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna Sp. z o.o. (PSSE) oraz Stocznia Gdańsk S.A.
Do końca roku PSSE ma zakończyć pierwszy etap prac modernizacyjnych na terenie Wyspy Ostrów. Jak wyjaśniono w komunikacie prasowym, na rewitalizowanych terenach powstaną dwie nowe płyty montażowe o łącznej powierzchni 20 tys. m kw., graniczące z nabrzeżami, co daje możliwość bezpośredniego wodowania jednostek. „Wzdłuż Nabrzeża Trawlerowego będą mogły powstawać statki o długości do 150 m, ich elementy i nadbudówki, a wzdłuż Hali 33 będą budowane nadbudówki. Sama Hala 33 też jest przebudowywana i będzie na nowo wyposażana, tak by po zakupie nowych urządzeń i linii mogły tam powstawać jednostki o długości do 90 m.” – poinformowano.
ARP ma z kolei wzmocnić finansowo Stocznię Gdańsk: ARP planuje przeprowadzić tą operację poprzez swoje spółki zależne, głównie SPV Operator, a środki w ramach dokapitalizowania mają być przeznaczone przez zarząd Stoczni Gdańsk na kapitał obrotowy, modernizację hal i linii technologicznych oraz inwestycje w park maszynowy. Inwestycje te mają pozwolić pozyskać stoczni kontrakty, także w nowych segmentach.
kelo(2018-08-31 15:03) Zgłoś naruszenie 4129
.... następna firma na którą będą dopłacać podatnicy ...
Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedzot_co(2018-08-31 23:15) Zgłoś naruszenie 310
Pewnikiem byłes w zarządzie stoczni ,która z braku wyobraźni widziała tylko jedna opcję :sprzedaż! Dziś tumanom dziekujemy,zamilczcie!
155mm(2018-08-31 16:45) Zgłoś naruszenie 265
Zapytano kiedyś prezesa Polskiej Żeglugi Morskiej dlaczego zamawiają statki w stoczniach koreańskich na co ten odpowiedział: "W stoczni gdańskiej po godz 16 nikt nie odbiera telefonu... w koreańskiej całą dobę" i to by było na tyle w sprawie socjalistyczno-politycznych molochów a polskie stocznie sobie znakomicie radzą: tylko że są to małe, prywatne stocznie jachtowe i specjalistyczne
Pokaż odpowiedzi (1)OdpowiedzRacjonalnie(2018-09-01 12:14) Zgłoś naruszenie 24
Niemniej jednak taka postawa prezesa jest troche krotkowzroczna. Wiadomo, gdzie dzis jest przemysl koreanski, ale stalo sie to wlasnie przez to, ze kluczowe koncerny byly tam przez dziesiatki lat mocno wspierane przez panstwo, mialy priotytet wzgledem zagranicznych itd. Dzieki temu zarabialy i mialy szanse inwestowac srodki w swoj rozwoj. To ze w wielu polskich molochach sa jeszcze socjalistyczne nawyki, nie jest wina tych firm, bo w takiej rzeczywistosci wyrosly. Natomiast zaoranie ich nie jest rozwianiem, bo na swiecie silny krajowy przemysl wzmacnia gospodarke. Trudno mi znalezc przyklad wiekszego kraju, ktory ma silna gospodarke oparta glownie o zagraniczny przemysl.
Flik(2018-08-31 16:03) Zgłoś naruszenie 2411
Kto bedzie kupowal statki i za ile, czyli ile bedzie doplacal do tego interesu podatnik?
OdpowiedzNewsroom(2018-08-31 16:15) Zgłoś naruszenie 2438
Wspaniały pomysł !! Widać determinację rządu, by odbudować silną gospodarkę i armię. Panie prezesie, dziękuję za twardą politykę i z szacunkiem odnoszę się do pana, jako głównego stratega w odbudowie naszego kraju !
Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedzasdf(2018-09-01 08:20) Zgłoś naruszenie 122
Żeby się tak nie skończyło że będziemy dopłacać jak do górnictwa. W stoczniach państwowych powstaną silne związki które będą naciskać żeby pracownik dużo zarabiał i mało pracował więc powstanie skansen PRL i my wszyscy będziemy się dorzucać do armii dyrektorów
PL(2018-08-31 21:03) Zgłoś naruszenie 136
to juz było i się nie sprawdziło... ludzie co z wami?
kibic(2018-08-31 17:19) Zgłoś naruszenie 2315
Silna gospodarka bo państwowa? Silna armia bo bezbronna? Ile ci trzeba wazeliny? aspirujesz na jakieś stanowisko w spółce skarb państwa?
dowcipy(2018-08-31 19:24) Zgłoś naruszenie 1814
Maly tragikomiczny, nienawistny czlowieczek stworzyl "wielki plan" )) Tylko wolacy pozbawieni mozgow moga to potraktowac powaznie.
Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedzcały ten blichtr(2018-08-31 23:23) Zgłoś naruszenie 83
Maly tragikomiczny, nienawistny czlowieczek stworzyl "wielki wpis.Tylko wolacy pozbawieni mozgow moga to potraktowac powaznie.
Grześ(2018-08-31 15:26) Zgłoś naruszenie 1429
Niemcy 30 lat dopłacają mają ulgi. Zamawiają statki za pieniądze panstwowych spółek. Polska nie jest gorsza.
OdpowiedzAutor W(2018-09-01 08:42) Zgłoś naruszenie 132
Przepraszam czy ci państwo nie zakazali szerzenia komunizmu??? Komunizm to jest jak środki produkcji należą do Państwa!!! Pobożni komuniści?
OdpowiedzCzłowiek_afera(2018-09-01 07:46) Zgłoś naruszenie 84
I dlatego mieliśmy kupić Adelajdy : ) Jeżeli to jest wielka wizja to chyba nie skoordynowana, bo jeszcze nie dawno chcieliśmy sprowadzić szrot z Australii. Tupolewizm ma się dobrze.
Odpowiedzllc(2018-09-01 16:43) Zgłoś naruszenie 10
Zaiste wielki to plan i dalekosiężny. Najpierw PiS sprzedał stocznię, aby ją teraz odzyskać... Długo to planowali...
Odpowiedz