Ten azjatycki tygrys nie produkuje iPhone’ów ani nie wysyła człowieka na Marsa. Zajmuje się bardziej przyziemnymi sprawami – budową najlepszego globalnie ekosystemu dla fintechowej rewolucji.

Stany Zjednoczone? Wielka Brytania? Te dwa kierunki są dla fintechu oczywiste, jednak nie jedyne. Ponad 40 proc. globalnych inwestycji w projekty na styku technologii i finansów kumuluje bowiem Azja, w tym 700 km kwadratowych skrawka ziemi - tam gdzie mieści się państwo-miasto Singapur. „Zostaliśmy społecznością, której częścią są płatności elektroniczne, społeczeństwem, które napędza innowacje w zakresie tych technologii, zapewniających konsumentom maksymalną wygodę i pewność dokonywania płatności” – tak określają stan ducha Singapurczyków przedstawiciele Monetary Authority of Singapore (MAS) – banku centralnego i nadzorcy tamtejszego rynku. Przedstawiciele MAS będą obecni podczas zbliżającego się Impact fintech’18, gdzie pokażą, w jaki sposób Singapur w kilka lat wyforował się na lidera fintechu, kolebkę takich projektów jak np. Grab, tzw. superaplikacji, będącej platformą dla m.in. wszelkiego e-commerce, wycenianą już na ponad 6 mld USD. Grab właśnie odpalił (wspólnie z Mastercard) projekt e-portfeli, obejmujący swym zasięgiem 400 mln Azjatów nie mających kont w banku. A pomyśleć, że Grab zaczynał od usług przewozów w aplikacji jednak dzięki otwartości singapurskiej piaskownicy regulacyjnej mógł wypłynąć na jeszcze szersze wody, testując w bezpiecznych ale i rynkowych warunkach nowe rozwiązania z pogranicza technologii i finansów.

Tokeny w DNA

Reklama

Cyfry nie pozostawiają wątpliwości: Singapur w kilka lat wysunął się na pozycję globalnego lidera w fintechu nie przypadkiem. To precyzyjny, zaplanowany i potężnie sfinansowany ruch: władze Singapuru wpompowały w budowę sektora niemal 200 mln USD w 5 lat. Składa się na to nie tylko techniczna infrastruktura ale i cała, zmieniona struktura DNA reguł tamtejszego rynku finansowego. Budując rozwiązania prawne, rewolucjonizujące podejście nadzorców do bankowości MAS doszedł tam, gdzie inni nadzorcy dopiero widzą swoje cele. Np. uruchomił właśnie Apix, platformę udostępniającą interfejs oprogramowania dla międzynarodowych fintechów, nie tylko tych z singapurskiej piaskownicy. Jednocześnie ruszyła szybka ścieżka patentowa dla firm z branży, skracająca proces uzyskania ochrony prawnej wynalazku z 2 lat do ledwie 6 miesięcy.

- Apix ma napędzać wzrost cyfrowej gospodarki, łączyć fintechy, regulatorów i innowatorów ponad granicami – zapowiada Roy Teo, przedstawiciel MAS, szef Singapore FinTech Festival i zarazem jeden ze speakerów na Impact fintech’18.

I dodaje, że podobnych do Apix projektów w piaskownicy regulacyjnej w Singapurze jest jeszcze co najmniej kilka: latem ruszyły pracę przy udziale m.in. Anquana, Deloitte’a i Nasdaq, mające zaprząc technologie blockchainowe do obrotu na tzw. tokenizowanych aktywach. To rozwiązanie ma drastycznie zmniejszyć koszty i ryzyka związane z obrotem kryptowalutami w kontekście regulowanych podmiotów bankowych. Debiut tej nowinki zapowiedziany został już na 2019 r.

Oczy na Łódź

Jak nadać fintechowej rewolucji właściwą dynamikę? Na to pytanie odpowiedzą liderzy świata fintech, spotkający się 28 i 29 listopada na kongresie Impact fintech'18 w Łodzi (Wytwórnia oraz DoubleTree by Hilton). Impact fintech'18 to 3 sceny, dziesiątki wystąpień, paneli, warsztatów, ponad 2000 uczestników, ponad 150 speakerów i przeszło 100 przedstawicieli mediów. To do Łodzi przyjadą przedstawiciele dziesiątek firm związanych z sektorem fintech np. ING, TransferWise, Ripple, Azimo, Mastercard czy Tauron. Nie zabraknie też „dużych” nazwisk ze światowego ekosystemu fintechowego, takich jak m.in. minister Jadwiga Emilewicz, wysocy przedstawiciele Ministerstwa Handlu Zagranicznego Wielkiej Brytanii, Brunon Bartkiewicz (ING Bank Śląski), Bettina Warburg (Animal Ventures) czy Adam Kostrzewa (BGK). Impact fintech'18 to wszystko co ważne i nowe w m.in. sztucznej inteligencji, blockchainie, big data, platformach bankowości internetowej nowej generacji oraz rozwiązaniach prawnych. Dołącz do Impact fintech'18 i doświadcz najnowszych trendów, zmieniających krajobraz globalnej gospodarki.