Szef polskiej dyplomacji został przyjęty przez prezydent Malty Marie-Louise Coleiro Precę, spotkał się z premierem Josephem Muscatem, a także swoim odpowiednikiem, Carmelo Abelą - poinformowało w komunikacie przekazanym PAP Biuro Prasowe MSZ.

Według komunikatu jednymi z najważniejszych tematów poruszanych przez ministra Czaputowicza w rozmowach z władzami Republiki Malty była przyszłość UE. "Wsparcie Polaków dla Unii jest jednym z największych pośród państw członkowskich, jeśli nie największym. Chcemy skutecznej i konkurencyjnej Europy, z czterema swobodami, bez podziałów" - podkreślił szef MSZ podczas spotkania z premierem Malty.

Rozmowa ministrów Czaputowicza i Abeli poświęcona była m.in. współpracy obu państw w ramach europejskiej polityki sąsiedztwa i zaangażowaniu Polski w rozwiązanie problemu nielegalnej migracji do Europy.

"Zgodziliśmy się, że Unia Europejska potrzebuje długoterminowej strategii w zakresie migracji i bezpieczeństwa. Polska intensyfikuje swoje zaangażowanie w inicjatywę wspierania tzw. południowego sąsiedztwa. Zwiększamy ilość środków, uczestniczymy w misjach EUNAVFOR Med Sophia, a także wzmacniamy południowe granice UE" – powiedział szef polskiego MSZ po zakończeniu spotkania.‎

Jak podkreślono w komunikacie, podczas czwartkowych rozmów w Valletcie strony polska i maltańska poruszyły też kwestie dwustronnej współpracy politycznej i gospodarczej. - "Jesteśmy zainteresowani pogłębianiem relacji handlowych i silniejszą współpracą zakresie inwestycji, szczególnie w obszarach finansów i bankowości, a także teleinformatyki, energii i turystyki" – mówił Jacek Czaputowicz podczas spotkania z ministrem Carmelo Abelą.

Również‎ w trakcie spotkania z prezydent Malty szef polskiej dyplomacji zwracał uwagę na zainteresowanie zacieśnianiem więzi biznesowych pomiędzy oboma krajami - czytamy w komunikacie.

Podczas wizyty minister Czaputowicz wziął także udział w debacie publicznej, gdzie wygłosił wykład pt. „Europejskie Sąsiedztwo: wyzwania i możliwości”. Według komunikatu, minister SZ mówił o znaczeniu Europejskiej Polityki Sąsiedztwa w obu jej wymiarach - południowym i wschodnim. Zaznaczył, że nasze wschodnie sąsiedztwo pozostaje dla Polski kluczowe z uwagi na jej położenie geograficzne, ale nasze zaangażowanie na Południu także rośnie.

"Nasze wartości są podstawą naszej tożsamości i działań. Należą do nich poszanowanie rządów prawa i demokracji, praw człowieka, a także odpowiedzialność międzynarodowa" - zaznaczył Czaputowicz cytowany w komunikacie. W czasie wykładu minister podkreślił też znaczenie Partnerstwa Wschodniego i zwiększania współpracy z krajami, które do niego należą. Zwrócił ponadto uwagę na rosnącą współpracę Polski z państwami regionu Bałkanów Zachodnich.

W trakcie wizyty Polska delegacja złożyła także wieniec pod pamiątkową tablicą upamiętniającą 13. polskich marynarzy z ORP Kujawiak, którzy zginęli w obronie wyspy podczas II wojny światowej. (PAP)