"Zawsze miałem bardzo przejrzystą opinię na temat Arabii Saudyjskiej. Dlatego chcę omówić sprawę zabójstwa dziennikarza z księciem Arabii Saudyjskiej podczas szczytu G20" - powiedział Macron w Buenos Aires podczas konferencji prasowej z prezydentem Argentyny Mauricio Macrim.

W zeszłym tygodniu Francja nałożyła sankcje, w tym zakaz podróży, na 18 obywateli Arabii Saudyjskiej powiązanych z zabójstwem saudyjskiego dziennikarza. Paryż wyjaśniał, że może zastosować mocniejsze restrykcje, ale jest to uzależnione od wyników śledztwa w sprawie śmierci Chaszodżdżiego.

Macron powiedział, że europejscy uczestnicy szczytu G20 także będą omawiać tę sprawę. "Jestem zwolennikiem przejrzystości w tej sprawie i jedności w społeczności międzynarodowej, ponieważ ta afera dotyczy całego świata" - powiedział prezydent Francji i wyjaśnił, że w piątek rano odbędzie się "spotkanie koordynacyjne" przywódców europejskich przed rozpoczęciem szczytu.

Macron zapewnił również, że jest w "ciągłym dialogu" z prezydentem USA Donaldem Trumpem, który nie zaplanował dwustronnego spotkania z nim podczas szczytu G20. AFP przypomina, że relacje między obydwoma przywódcami ochłodziły się po tym, gdy Trump 11 listopada skrytykował popierany przez Paryż pomysł utworzenia armii europejskiej oraz wysoki poziom bezrobocia we Francji.

W odpowiedzi Emmanuel Macron powiedział w czwartek w argentyńskiej gazecie "La Nacion", że "niektóre niedawne decyzje Stanów Zjednoczonych były szkodliwe dla interesów sojuszników USA". Prezydent Francji podkreślił jednak "wiele punktów zrozumienia" z Donaldem Trumpem, w tym dotyczących bezpieczeństwa i walki z terroryzmem. (PAP)