"Podpisaliśmy umowę ramową dotyczącą współpracy w dziedzinie obronności. Ona składa się z 25 elementów, jest bardzo obszerna, daje podstawy do zacieśnienia relacji" – powiedział Błaszczak.

"Rozmawialiśmy także na temat współpracy przemysłów obronnych, jesteśmy na dobrej drodze, żeby zacieśnić te relacje" – dodał. "Mamy wspólne pomysły, jak wykorzystać potencjał naszych państw do zbudowania systemu, który zapewni bezpieczeństwo Polsce, Chorwacji, Europie" – oświadczył.

Minister dziękował za "obecność wojsk chorwackich w Polsce i za aktywność strony chorwackiej". "Od połowy tego roku wspólnie będziemy pełnili dyżur bojowy w ramach UE państw V4 z Chorwacją" – przypomniał.

Zwrócił też uwagę, że w przyszłym roku Polska będzie państwem ramowym w tzw. szpicy NATO. "Usłyszałem deklarację, że wojska chorwackie także będą brały udział w tym przedsięwzięciu" – dodał szef MON.

"Polskę i Chorwację łączą przyjacielskie relacje, jesteśmy do siebie podobni, mamy te same wartości. Jesteśmy solidarni wobec siebie, ale także wobec naszych partnerów w NATO i UE. Zrobimy wszystko, żeby te relacje zacieśnić, żeby Polska, Chorwacja, ale także cała Europa była bezpieczna" – powiedział Błaszczak.

Krsticzević przypomniał, że chorwaccy i polscy żołnierze uczestniczą w natowskich operacjach wysuniętej wzmocnionej obecności (eFP) w Polsce.

"Tym samym Chorwacja daje wyraz solidarności i przyjaźni z Polską. W tym roku polscy żołnierze wezmą udział w dwóch ćwiczeniach na terenie Chorwacji" – powiedział. Dodał, że wspólnym celem polityki zagranicznej Chorwacji i Polski są silne NATO i UE. Wyraził nadzieję na udział obu państw w wielonarodowym programie lotniczym, a także zwrócił uwagę na już nawiązaną współpracę polskich i chorwackich zakładów produkujących broń strzelecką.

Chorwacja wydzieliła pododdział artylerii rakietowej do wielonarodowej batalionowej grupy bojowej NATO stacjonującej w Orzyszu. Wzmocnienie wschodniej flanki przez inicjatywę wysuniętej wzmocnionej obecności (eFP) na północy i dopasowanej wysuniętej obecności (tFP) na południu było jednym z postanowień szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku. Państwem ramowym batalionu eFP w Polsce są Stany Zjednoczone, a państwami kontrybuującymi są także Wielka Brytania i Rumunia.

Z Zagrzebia Jakub Borowski (PAP)