Nathalie Loiseau przebywa z wizytą w Warszawie od poniedziałku, kiedy to spotkała się z wiceministrem spraw zagranicznych odpowiedzialnym za sprawy unijne Konradem Szymańskim. Jak mówiła, jej pobyt w polskiej stolicy jest związany z przygotowaniem wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który - jak zapowiedziała - przybędzie do Warszawy w pierwszej połowie tego roku.

Najważniejszym punktem programu drugiego dnia wizyty Nathalie Loiseau w Warszawie było spotkanie z ministrem Jackiem Czaputowiczem - zaznaczono w komunikacie Biura Rzecznika Prasowego MSZ.

"Zależy nam na dobrych relacjach z Francją. Będziemy pracować na rzecz wzmocnienia naszej współpracy" – podkreślił podczas spotkania szef polskiej dyplomacji cytowany w komunikacie

Jak poinformowano, politycy omówili bieżące sprawy dotyczące stosunków dwustronnych, w tym kwestię 100. rocznicy nawiązania relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską i Francją.

Ministrowie rozmawiali także na temat perspektyw współpracy obu państw w Radzie Europy oraz w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. "Ważnym forum współpracy jest RB ONZ. W tym roku znowu w tym gremium zasiada pięć europejskich państw. Chcemy działać na rzecz wypracowywania wspólnych stanowisk" – zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

Podczas spotkania poruszono również temat lipcowego szczytu procesu berlińskiego, który zostanie zorganizowany w Poznaniu. Tzw. proces berliński to inicjatywa grupy państw UE służąca wspieraniu eurointegracji państw Bałkanów Zachodnich.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska