Jak poinformował Guirao, w pierwszej kolejności władze siedemnastu hiszpańskich wspólnot autonomicznych zlecą odpowiednim służbom sprawdzenie stanu instalacji elektrycznych oraz bezpieczeństwa wewnątrz zabytkowych obiektów.

“Decyzja o skontrolowaniu bezpieczeństwa pożarowego naszych zabytków jest oczywistym efektem poniedziałkowego pożaru w Notre Dame. I jest to dla nas sygnał, że konieczne jest przeprowadzenie u nas dokładnej kontroli wszystkich tych instalacji” - powiedział Guirao na antenie publicznego radia RNE.

Zaznaczył, że największe zagrożenie pożarowe w zabytkowych obiektach “zawsze stanowią stare przewody elektryczne”.

“Dbanie o tego typu instalacje jest szczególnie wymagane, kiedy w obiekcie prowadzone są prace modernizacyjne. Zaniedbanie tej sprawy może doprowadzić do tragedii, tak jak to miało miejsce w Notre Dame” - dodał Guirao.

Przedstawiciel socjalistycznego rządu Pedro Sancheza podkreślił, że poniedziałkowy pożar paryskiej katedry jest tragedią, dotykającą każdego Europejczyka, ale nie sprecyzował, w jaki sposób Hiszpania mogłaby pomóc Francji. Ograniczył się jedynie do stwierdzenia o “wsparciu moralnym” oraz “innej pomocy, jakiej potrzebowaliby” Francuzi.

“Oni mają wystarczające środki, aby odbudować te zniszczenia. (...) Nie chodzi tu jednak o finanse, lecz o symbol sztuki” - dodał hiszpański minister kultury.

Pożar, który wybuchł w poniedziałek wieczorem w paryskiej katedrze Notre Dame, został całkowicie ugaszony we wtorek rano. Francuscy strażacy walczyli z ogniem ponad dziewięć godzin. Z informacji służb ratowniczych wynika, że podczas akcji gaszenia płomieni rannych zostało dwóch policjantów oraz jeden strażak.

>>> Czytaj też: "Paryż stracił kawałek duszy". Zobacz zdjęcia zniszczonej katedry Notre Dame