W 2017 r. 27 proc. wniosków kredytowych złożonych do banków przez młodych farmerów z UE było odrzuconych. Dla porównania dla wszystkich rolników odsetek odmów wyniósł tylko 9 proc.

"Po raz pierwszy w historii uruchamiamy wraz z EBI wspólną inicjatywę na rzecz młodych rolników. Wartość pożyczek dla nich i na biogospodarkę wynosi 1 mld euro. Dodatkowo państwa członkowie za pośrednictwem prywatnych banków będą mogły zwiększyć te środki o kolejny 1 mld euro" - mówił na spotkaniu z dziennikarzami unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan.

Z pakietu środków 700 mln euro będzie przeznaczonych na pożyczki zarządzane przez banki krajowe i firmy leasingowe dla małych i średnich przedsiębiorstw rolniczych. Co najmniej 10 proc. z tych środków ma być udostępnianych młodym rolnikom, tj. przed 41. rokiem życia. Program ma pozwolić im na korzystanie z konkurencyjnych warunków finansowania, niższego oprocentowania i dłuższego okresu kredytowania - do 15 lat.

EBI podkreśla, że to jedna z największych inicjatyw na rzecz finansowania rolnictwa wspierana przez tę instytucję. Będzie ona uzupełniona przez dwie pożyczki pilotażowe - 75 mln euro wyłącznie dla młodych rolników oraz 200 mln euro na rolnictwo i działania na rzecz klimatu.

Reklama

Na poziomie państw członkowskich program ma być zarządzany przez banki i firmy leasingowe. Rolnicy, którym uda się skorzystać z tych środków (nie ma kopert narodowych, obowiązuje zasada "kto pierwszy, ten lepszy"), będą mogli spłacać kredyty w elastyczny sposób. Przewidziana jest m.in. możliwość odroczenia płatności przez 5 lat lub w trudnych okresach, gdy zbiory są mniejsze.

Badania przeprowadzane na grupie 7 600 rolników z 24 krajów unijnych pokazały, że dostęp do finansowania jest jednym z problemów, z jakimi mierzą się farmerzy. Młodzi rolnicy, którym brakuje doświadczenia, a także majątku, który miałby służyć za zabezpieczenie kredytu, są w trudniejszej sytuacji niż ich starsi koledzy.

"Sektor rolniczy jest podstawą gospodarki UE i odgrywa kluczową rolę nie tylko w produkcji zdrowej żywności, ale także w walce ze zmianami klimatu i w ochronie środowiska. Dzięki tej nowej inicjatywie EBI patrzy w przyszłość sektora i zajmuje się istotnym problemem luki rynkowej - brakiem dostępu do finansowania zwłaszcza następnego pokolenia rolników" - oświadczył wiceprezes EBI odpowiedzialny za rolnictwo i biogospodarkę Andrew McDowell.

Komisja Europejska przewiduje, że cały program uda się uruchomić bardzo szybko, by rolnicy mogli skorzystać z pieniędzy już w najbliższe wakacje. Starzenie się rolników i niewielka chęć przejmowania gospodarstw przez młode pokolenie jest jednym z problemów tego sektora w UE. Z danych KE wynika, że tylko 11 proc. europejskich rolników ma mniej niż 40 lat.

>>> Czytaj też: Szymański: Bilans członkostwa Polski w UE jest bardzo pozytywny [WYWIAD]