Jaka będzie frekwencja wśród pracowników, jeśli chodzi o przystąpienie do PPK? – Gdyby partycypacja wyniosła ok. 50 proc. w pierwszym etapie, to będzie dla nas zadowalające – mówi wiceprezes PFR Bartosz Marczuk w rozmowie z DGP.

- Jesteśmy na ukończeniu budowy systemu ewidencji, to serce informatyczne projektu PPK. Uruchomiliśmy już oficjalną stronę mojeppk.pl, oraz specjalną infolinię dedykowaną zarówno pracownikom, jak i pracodawcom – wylicza Bartosz Marczuk.

Od 1 lipca do PPK powinny przystąpić firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników. Takich przedsiębiorstw jest w Polsce ponad 5 tys., z czego blisko 2 tys. firm nie będzie objętych PPK, bo mają pracownicze programy emerytalne albo są jednostkami finansów publicznych.

- Tych firm, które w pierwszym rzucie od 1 lipca powinny przystąpić do PKK jest nieco ponad 4 tys. Zatrudniają one ok. 3,5 mln osób – mówi wiceprezes PFR.

Reklama

PFR spodziewa się, że pieniądze ze składek zaczną na większą skalę wpływać do systemu w okolicach grudnia. Jednak ze względu na fakt, że umowa o zarządzanie i prowadzenie PPK może zostać zawarta w lipcu, pierwsze składki mogą wpłynąć już sierpniu.

Zobacz całą rozmowę: