"Iran nie ma żadnego wiarygodnego powodu, aby rozszerzać swój program nuklearny i bez wątpienia należy to odczytać jako prymitywną próbę wyłudzenia ustępstw ze strony społeczności międzynarodowej" - brzmi oświadczenie USA przedstawione podczas spotkania za zamkniętymi drzwiami w Wiedniu.

Przedstawiciele amerykańskiej delegacji powtórzyli, że USA są nadal otwarte na rozmowy w sprawie polityki nuklearnej Iranu. "Wzywamy Iran do zaprzestania działań nuklearnych i zrezygnowania z jakichkolwiek planów dalszych postępów w tej kwestii. Stany Zjednoczone wyjaśniły, że są otwarte na negocjacje bez warunków wstępnych i że oferujemy Iranowi możliwość pełnej normalizacji relacji" - wyjaśniono w oświadczeniu.

MAEA poinformowała w środę państwa członkowskie organizacji, że Iran wzbogaca uran do 4,5 proc., a więc ponad wyznaczony w umowie nuklearnej z 2015 roku limit 3,67 proc. Przekazała również, że irańskie zapasy nisko wzbogaconego uranu wynoszą obecnie 213,5 kg, a więc przekraczają limit wynoszący 202,8 kg. 1 lipca MAEA potwierdziła, że zapasy te wynosiły 205 kg.

W poniedziałek rzecznik irańskiej agencji energii atomowej Behruz Kamalwandi ogłosił, że Iran rozpoczął wzbogacanie uranu do poziomu 4,5 proc. Zagroził ponadto, że w reakcji na wyjście USA z porozumienia nuklearnego i wznowienie przez Waszyngton antyirańskich sankcji Teheran rozważa m.in. wzbogacanie uranu do poziomu 20 proc. lub wyższego oraz ponowne uruchomienie wirówek, których dezaktywacja była jednym z najważniejszych postanowień umowy nuklearnej.

W maju 2018 roku prezydent Donald Trump wycofał USA z paktu nuklearnego z Iranem, jednak pozostałe mocarstwa, które sygnowały tę umowę, chcą ją utrzymać w mocy. Jest to bardzo trudne, bo Waszyngton nałożył sankcje na Teheran i grozi retorsjami wszystkim krajom i podmiotom, które tych ograniczeń nie będą respektować. W zeszłym tygodniu minął termin wyznaczony przez Teheran państwom europejskim na zaoferowanie nowych warunków układu.

W niedzielę irański rząd zapowiedział, że jeśli sygnatariusze umowy nie zezwolą na eksport irańskiej ropy, Teheran co 60 dni będzie dalej ograniczał swoje zobowiązania z niej wynikające.

>>> Czytaj też: MAEA: Iran wzbogaca uran do 4,5 proc.