Zapewnienie bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzi jest ważną misją dla rządów partii - powiedział Xi na posiedzeniu partyjnego komitetu ds. wszechstronnego pogłębiania reform, którego jest przewodniczącym.

Przywódca podkreślił również konieczność poprawy mechanizmów zapobiegania poważnym epidemiom, systemu zarządzania kryzysami dotyczącymi zdrowia publicznego, a także systemu ubezpieczeń zdrowotnych i leczenia poważnych chorób – przekazała państwowa agencja prasowa Xinhua.

Epidemia koronawirusa, która wybuchła w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach, zabiła w tym kraju już ponad 1380 osób. Wirus dotarł również do ok. 30 innych państw. Jak dotąd poza Chinami kontynentalnymi odnotowano trzy zgony: na Filipinach, w Hongkongu i w Japonii.

Chińskie władze zapewniają, że uda im się opanować epidemię, a także osiągnąć wyznaczone na bieżący rok cele gospodarcze i społeczne. Kierownictwo KPCh nakazało niedawno urzędnikom wszystkich szczebli, aby przeciwdziałali rozprzestrzenianiu się wirusa, ale jednocześnie nadzorowali „przywracanie ładu gospodarczego i społecznego” po przedłużonej z powodu epidemii noworocznej przerwie w pracy.

Rząd centralny polecił władzom poszczególnych prowincji, aby opracowały własne strategie przeciwdziałania epidemii, biorąc pod uwagę lokalne uwarunkowania. Nie należy stosować wszędzie jednakowego podejścia, a nieuczciwe lub radykalne działania powinny być natychmiast skorygowane – podała Xinhua, przytaczając ustalenia z czwartkowego posiedzenia partyjnego komitetu ds. walki z epidemią, któremu przewodniczył premier Li Keqiang.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)