Prezydent Milosz Zeman, premier Andrej Babisz oraz przewodniczący Izby Poselskiej Radek Vondraczek spotykają się regularnie w celu koordynacji działań w sferze polityki zagranicznej. W środę po raz pierwszy w spotkaniu uczestniczył przewodniczący Senatu Milosz Vystriczil, który objął urząd po zmarłym nagle 20 stycznia br. przewodniczącym Jaroslavie Kuberze.

Poza stanowiskiem odrzucającym naciski chińskiego ambasadora w kwestii stosunków z ChRL, politycy nie doszli do porozumienia. Proponowane przez Vystrczila podjęcie działań, które mogłyby doprowadzić do zmiany na stanowisku ambasadora Chin, nie zostały przyjęte. Nie rozstrzygnięto także sprawy ewentualnej podróży senatorów na Tajwan, która wywołała obecny kryzys miedzy Pragą a Pekinem.

Do Pekinu na szczyt 17 państw Europy i Chin w kwietniu br. ma pojechać prezydent Milosz Zeman. Zadeklarował, że po powrocie odbędzie dwutygodniową kwarantannę. W obliczu rozprzestrzeniającego się nowego koronawirusa politycy zadeklarowali ograniczenie podróży zagranicznych.

Najwyżsi przedstawiciele konstytucyjnych władz Republiki Czeskiej, do których dołączyli minister spraw zagranicznych Tomasz Petrziczek, minister spraw zagranicznych Jan Hamaczek oraz minister obrony Lubor Metnar rozmawiali także o stosunkach z Rosją i USA. Uznali m.in., że relacje z Rosją są obciążone wieloma tematami i są nadmiernie upolitycznione. Stwierdzili, ze Czechy są przygotowane do ich wzajemnego odblokowania.

Podkreślono wagę stosunków transatlantyckich i powtórzono oczekiwanie, że w majowych uroczystościach zakończenia II wojny światowej będzie uczestniczyć wysoki przedstawiciel administracji USA.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)