Jak poinformował w piątek po południu szef portugalskiego MSW Eduardo Cabrita, stan zagrożenia epidemicznego będzie obowiązywał na terytorium kraju do 9 kwietnia.

W nocy z czwartku na piątek podczas konferencji prasowej z udziałem członków rządu Costy poinformowano, że obowiązujący od rana w piątek stan zagrożenia epidemicznego ma trwać do 31 marca. Minister Cabrita zapowiedział wprowadzenie kar za łamanie nowych zasad, wprowadzonych przez rząd w celu walki z Covid-19. "Lekceważenie ich będzie traktowane jako przestępstwo" - dodał szef MSW.

Wydłużenie czasu obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego ma związek ze wzrostem w ciągu ostatniej doby liczby zakażonych oraz osób znajdujących się na obserwacji. O ile w pierwszym przypadku od czwartku nastąpił wzrost z 78 do 112 przypadków, o tyle osób podejrzanych o infekcję przybyło ponad 1000 i jest ich już 7000.

Zgodnie z decyzjami rządu Costy, związanymi z ogłoszonym stanem zagrożenia epidemicznego, w całej Portugalii zamknięte zostały m.in. placówki oświatowe, dyskoteki, zakazane są zgromadzenia powyżej 1000 osób w zamkniętych pomieszczeniach, a także imprezy na terenie otwartym, w których uczestniczy ponad 5000 osób.

Wśród innych ogłoszonych działań w ramach stanu zagrożenia epidemicznego jest też ograniczenie liczby stolików w placówkach gastronomicznych, a także wprowadzenie limitu klientów, przebywających w tym samym czasie w centrach handlowych.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)