Konferencja Episkopatu Hiszpanii zaapelowała do katolików, aby współpracowali z władzami państwowymi i zastosowali się do zaleceń służb sanitarnych w sprawie przeciwdziałania pandemii Covid-19.

Biskupi wezwali hiszpańskich duchownych, aby zrezygnowali z organizowania powszechnych w okresie Wielkiego Postu procesji oraz aby dążyli do ograniczenia liczby wiernych na nabożeństwach.

W sobotę biskupi Galicji, w północno-zachodniej Hiszpanii, wezwali duchownych do odstąpienia od celebrowania mszy św. z udziałem wiernych do początku kwietnia. Świątynie pozostaną tam jednak otwarte.

Od piątku kilku hiszpańskich biskupów udzieliło wiernym w swoich diecezjach dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy św., twierdząc, że absencja w świątyniach może pomóc w walce z szybko rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa w tym kraju.

Z szacunków hiszpańskich władz sanitarnych wynika, że pomiędzy piątkowym a sobotnim popołudniem w Hiszpanii zanotowano 65 nowych ofiar śmiertelnych i ponad 1800 nowych przypadków infekcji Covid-19.

Według szacunków ministerstwa zdrowia Hiszpanii, do sobotniego popołudnia na Covid-19 zmarło w tym kraju 185 osób, a blisko 5900 zostało zakażonych.

W sobotę rano władze Sewilli, stolicy Andaluzji, na południu, ogłosiły odwołanie w mieście kwietniowych uroczystości Wielkiego Tygodnia. Dzień wcześniej podobną decyzję podjęli samorządowcy z Alicante, na wschodzie Hiszpanii.

Marcin Zatyka (PAP)