Resort zdrowia Mauretanii potwierdził, że pierwszym zainfekowanym jest Europejczyk mieszkający w tym kraju, który wrócił do stolicy Nawakszut 9 marca i od tego czasu był poddany kwarantannie. Jego narodowość nie została określona.

Minister zdrowia Namibii potwierdził dwa pierwsze przypadki zakażenia u hiszpańskiej pary, która przybyła do tego kraju w środę. Szef resortu powiedział podczas konferencji, że obchody Dnia Niepodległości Namibii 21 marca nie będą odwołane z powodu koronawirusa.

Rwanda z kolei potwierdziła swój pierwszy przypadek Covid-19 u obywatela Indii, który przybył z Bombaju 8 marca. Nie miał żadnych objawów po przyjeździe, ale udał się do lekarza 13 marca. „Obecnie jest w stabilnym stanie, odizolowany od innych pacjentów” - przekazał minister zdrowia.

W Egipcie szkoły i uniwersytety zostaną zamknięte na dwa tygodnie od 15 marca w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Prezydent Abd el-Fatah es-Sisi również wezwał do utworzenia funduszu o wartości 100 mld funtów egipskich (25 mld złotych) na sfinansowanie kompleksowego planu walki z epidemią. W Egipcie do tej pory stwierdzono 93 przypadki zakażenia i 2 zgony.

Do tej pory w Afryce nie zanotowano szybkiego rozprzestrzeniania się Covid-19, którym zakaziło się ponad 145 tys. osób na całym świecie, z czego 5,4 tys. zmarło.

Inne państwa afrykańskie, które zgłosiły przypadki wirusa, to Maroko, Tunezja, Egipt, Algieria, Senegal, Togo, Kamerun, Burkina Faso, Demokratyczna Republika Konga, Republika Południowej Afryki, Nigeria, Wybrzeże Kości Słoniowej, Gabon, Ghana, Gwinea, Sudan, Kenia i Etiopia. (PAP)