Informację o rozmowie przekazało w czwartek biuro ukraińskiego prezydenta w komunikacie przesłanym mediom.

"Prowadzimy nieustanny dialog z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Jesteśmy przekonani, że w najbliższych tygodniach dojdziemy do pełnego porozumienia i podpiszemy memorandum o rozszerzonym programie" - oświadczył Zełenski.

Poinformował również rozmówcę, że Ukraina jednocześnie prowadzi rozmowy z Bankiem Światowym (BŚ) i innymi partnerami w sprawie finansowania. "Potrzebujemy pieniędzy na wsparcie małego i średniego biznesu oraz na wsparcie naszej gospodarki" - dodał.

W poniedziałek Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przegłosowała w pierwszym czytaniu ustawę regulującą sektor bankowy i w drugim czytaniu ustawę o obrocie ziemią rolną. Ich przyjęcie to warunek konieczny do kontynuowania współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Zełenski również zaznaczył, że Ukraina popiera uruchomiony przez ONZ globalny plan reagowania humanitarnego. "Dla Ukrainy ważnym jest otrzymanie finansowego wsparcia w ramach tego planu w przewidzianej kwocie 165 mln dolarów USA" - podkreślił.

Wcześniej tego dnia ukraiński prezydent rozmawiał telefonicznie także z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, któremu podziękował za wsparcie dla Kijowa ze strony UE. Jak podało biuro Zełenskiego, w rozmowie poruszono m.in. temat kolejnych kroków w kontekście zakończenia realizacji czwartego programu makrofinansowej pomocy UE dla Ukrainy.

Omówiono też perspektywy kontynuowania współpracy z UE z uwzględnieniem okoliczności kryzysowych, wywołanych przez pandemię koronawirusa - podano.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)