"Dotychczas żołnierze pojawili się (...) w 1033 miastach i mniejszych miejscowościach. 32,7 proc. tych interwencji prowadzonych było na terenie domów spokojnej starości (głównie w ramach dezynfekcji – PAP), a 24,4 proc. dotyczyło patrolowania ulic w miastach” - poinformował resort obrony.

Według szacunków ministerstwa obrony w ramach walki z epidemią koronawirusa dotychczas wojsko skontaktowało się z ponad 15 tys. seniorami oraz “osobami potrzebującymi, niosąc im pomoc”.

W poniedziałek władze obrony cywilnej regionu Madrytu ujawniły, że ponad 85 proc. zadań wykonywanych przez miejscowych strażaków polega obecnie na otwieraniu domów zamieszkanych przez seniorów, którzy zmarli wskutek zakażenia koronawirusem.

Stołeczna aglomeracja jest najbardziej doświadczonym przez epidemię regionem Hiszpanii. Do poniedziałku zmarło tam łącznie 5136 osób, a ponad 38,7 tys. zostało zainfekowanych koronawirusem.

W całej Hiszpanii na Covid-19 zmarło dotychczas ponad 13 tys. osób, spośród których prawie 43 proc. stanowili pacjenci powyżej 80. roku życia.

Marcin Zatyka (PAP)