"Pierwszy satelita wojskowy Iranu o nazwie Nur (światło) został wystrzelony dziś rano ze środkowego Iranu w dwóch etapach. Wystrzelenie zakończyło się sukcesem i satelita dotarł na orbitę" okołoziemską - przekazała telewizja, na którą powołuje się agencja Reutera.

Satelita został wystrzelony z pustyni w ostanie (prowincji) Markazi na północnym zachodzie Iranu - podała Sepahnews, strona internetowa Gwardii Rewolucyjnej. Dodała, że satelita z powodzeniem osiągnął orbitę 425 km nad powierzchnią Ziemi i teraz się na niej znajduje.

Associated Press podaje, że Gwardia Rewolucyjna poinformowała o udanym wystrzeleniu satelity po kilku miesiącach nieudanych prób. AP zauważa, że na razie nie ma potwierdzenia informacji na ten temat z niezależnego źródła.

Agencja AFP zwraca uwagę, że USA zarzucają Iranowi, że poprzez wystrzeliwanie satelitów chce wzmocnić swoje możliwości w dziedzinie rakiet balistycznych.

Od 2009 roku Iran jest jednym z dwóch, poza Izraelem, bliskowschodnich państw posiadających zdolność do wyniesienia na orbitę satelitów przy pomocy własnych rakiet nośnych. Mimo ambitnych planów rozwojowych ubiegły rok był dla Irańskiej Agencji Kosmicznej wyjątkowo nieudany – z powodu usterek technicznych nie udało się wystrzelić dwóch satelitów, Pajam (wiadomość) i Dusti (przyjaźń), a w sierpniu doszło do eksplozji przy próbie wystrzelenia rakiety przenoszącej satelitę.

Na początku lutego br. Iranowi nie udało się umieścić na orbicie okołoziemskiej satelity obserwacyjnego Safir. Satelita miał okrążać Ziemię przez dwa i pół roku. Teheran przekonywał, że Safir będzie wykonywać zdjęcia do badań o czysto cywilnym charakterze.

Stany Zjednoczone twierdzą, że irańska technologia umieszczenia satelitów na orbicie może być "przykrywką" dla programu rozwoju pocisków balistycznych, zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych.

Teheran konsekwentnie zaprzecza, jakoby jego dążenia do wystrzelenia satelity stanowiły przykrywkę dla rozwoju pocisków dalekiego zasięgu i twierdzi, że nigdy nie dążył do rozwoju broni jądrowej.(PAP)

cyk/ akl/