"Departament ten został przekształcony z departamentu dywersyfikacji nośników dostaw energii i już od września przejął od departamentu energetyki działania związane z pokojowym wykorzystaniem energii jądrowej" - poinformował Chwas.

Departament zajmie się m.in. oceną stanu polskiego prawodawstwa pod kątem wdrożenia energetyki jądrowej. W styczniu rząd zdecydował o budowie w Polsce do 2020 roku jednej lub dwóch elektrowni atomowych. Projekt polityki energetycznej resortu gospodarki zakłada, że energia jądrowa ma stanowić 6,3 proc. zużycia energii pierwotnej w Polsce w 2030 roku.

"Będziemy porównywać rozwiązania różnych krajów w tym zakresie i proponować najlepsze rozwiązania dla Polski" - wyjaśnił Chwas.

Jak zaznaczył, "w zasadzie wszystko trzeba stworzyć od nowa". Chodzi m.in. o przepisy związane z budową elektrowni atomowych w Polsce, funkcjonowaniem urzędu dozoru jądrowego i składowaniem odpadów.

Reklama

Dodał, że za większość działań związanych z przygotowaniem i wdrożeniem polskiego programu energetyki jądrowej będzie odpowiadał minister gospodarki, a ich realizacją zajmie się nowo utworzony departament.

Program polskiej energetyki jądrowej - zgodnie ze styczniową zapowiedzią rządu - ma przygotować i przedstawić Radzie Ministrów pełnomocnik rządu do spraw polskiej energetyki jądrowej. Program ma określić liczbę, wielkość i możliwe lokalizacje elektrowni jądrowych. Nazwisko pełnomocnika wciąż nie jest znane.

Jak wyjaśnił Chwas, wstępne ustalenia przewidują, że pełnomocnik będzie pełnił jednocześnie funkcję podsekretarza stanu w resorcie gospodarki.

Dyrektor zapewnił, że działania związane z dywersyfikacją dostaw ropy i gazu do Polski, które były realizowane przez departament dywersyfikacji, "nie giną" i zajmie się nimi departament ropy i gazu w MG.