Prawo do odliczenia wydatków na zakup nowych technologii przysługuje jedynie podatnikowi uzyskującemu przychody z działalności gospodarczej. Co do zasady, odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki. Jeżeli podatnik dokonał przedpłat (zadatków) na poczet wydatków na zakup nowych technologii w roku poprzedzającym rok, w którym wprowadził technologię do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, uznaje się je za poniesione w roku jej wprowadzenia do tej ewidencji. Jednak wykazanie z prowadzonej działalności gospodarczej straty lub dochodu niższego niż kwota przysługującego odliczenia nie oznacza, że takiego odliczenia nie można dokonać w przyszłości.
Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odliczenia całej kwoty lub pozostałej części podatnik może dokonać w zeznaniach za kolejno następujące po sobie trzy lata podatkowe, licząc od końca roku, w którym nową technologię wprowadzono do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.
W opisanej sytuacji przedsiębiorca może rozliczyć wydatki na nabycie nowej technologii najpóźniej w zeznaniu podatkowym za 2011 rok. Musi tylko pamiętać, że ulgę na nabycie nowych technologii może stosować wobec przychodów osiąganych z prowadzonej działalności.
Warto też przypomnieć, że ulga na zakup nowych technologii nie przysługuje przedsiębiorcom rozliczającym się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i opodatkowanym podatkiem liniowym.