Wzrost liczby transakcji fuzji i przejęć (M&A) oraz spadek wycen wartości przejmowanych firm będzie jednym z sygnałów, że wraca ożywienie w gospodarce - twierdzi Piotr Wiła, dyrektor w banku BZ WBK.

W ocenie BZ WBK w Polsce będą przejęcia w branży budowlanej, bo niektóre firmy będą poszukiwały spółek specjalizujących się w realizacji inwestycji infrastrukturalnych.

Spodziewane są przejęcia wśród producentów części samochodowych i dóbr szybko zbywalnych.

- Przejęcia na rynku finansowym będą konsekwencją takich wydarzeń na świecie - ocenia Piotr Wiła.

Oczekuje, że inwestorzy branżowi będą przejmowali państwowe firmy energetyczne i chemiczne.

Z badań BZ WBK wynika, że tylko znikoma część (12 proc.) transakcji M&A w Polsce oceniana jest przez przejmujących za nieudane. Zdecydowana większość (81 proc.) twierdzi, że są udane, ale gdyby mogli, to pewne rzeczy by poprawili. Ze światowych badań wynika, że od 60 do 70 proc. takich operacji uznawana jest za nieudane.

W trakcie M&A działające w Polsce firmy najbardziej obawiają się problemów z integracją podmiotów, a te, według światowych doświadzeń, najczęściej są przyczynami nieudanych przejęć. BZ WBK zwraca też uwagę, że firmy z polskim kapitałem dużo rzadziej niż działające w Polsce firmy z zagranicznym kapitałem w trakcie M&A korzystają z usług doradców.

Według BZ WBK z badań wynika, że firmy z polskim kapitałem w przejęciach widzą szansę na szybkie zdobywanie rynku. Jednocześnie sygnalizują, że oczekiwane przez sprzedających ceny są nadal wysokie oraz że trudno jest znaleźć atrakcyjne cele.