"Rozliczenie transakcji nastąpi gotówką według wartości netto portfela wierzytelności na dzień zamknięcia transakcji wraz z premią. Zakończenie transakcji sprzedaży jest przewidziane na czwarty kwartał br." - czytamy w komunikacie banku.

Alior Bank zamierza w ten sposób wzmocnić strategiczny segment kredytowania osób fizycznych. Natomiast HSBC Bank Polska, należący do jednej z największych instytucji finansowych na świecie grupy HSBC, zmienia strategię w segmencie detalicznym i skoncentruje się na zamożnych klientach indywidualnych i tych należących do klasy średniej.

"Zakup portfela pożyczek, kredytów ratalnych i kart kredytowych od banku HSBC jest zgodny ze strategią Alior Banku, który tym samym aktywnie włącza się w konsolidację rynku bankowego w Polsce" - czytamy dalej.

Po zakończeniu transakcji, klienci posiadający karty kredytowe HSBC, którzy przyjmą ofertę nowego banku, jak również posiadacze pożyczek gotówkowych i kredytów ratalnych staną się klientami Alior Banku. Transakcja nie ma żadnego wpływu na dotychczasową sytuację kredytową klientów. Wszyscy będą obsługiwani tak jak dotychczas, za pośrednictwem call centre i zespołu obsługi klienta HSBC, podano także.

Reklama

"Zaledwie 9 miesięcy po rozpoczęciu swojej działalności Alior Bank dołączył do grupy banków średniej wielkości i będzie obsługiwał ponad pół miliona klientów. Taka skala operacji oraz solidna baza kapitałowa zapewni Alior Bankowi znakomitą pozycję wyjściową do dalszej ekspansji na polskim rynku" - poinformował prezes Alior Banku Wojciech Sobieraj, cytowany w komunikacie.

Na początku lutego 2009 roku Alior Bank miał 67 tys. klientów indywidualnych, w tym 4,5 tys. klientów biznesowych. Alior pozyskał również 1.140 mln zł depozytów i udzielił 120 mln zł kredytów.

Głównym akcjonariuszem banku jest włoska grupa Carlo Tassara International.