Na Wyspach powstał fundusz inwestujący w... kobiety

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
27 października 2009, 14:34
W Wielkiej Brytanii powstał fundusz inwestujący w firmy z wysokim odsetkiem kobiet na kierowniczych stanowiskach. Jego założycielem jest szwajcarska firma Naissance Capital.

Women's Leadership Fund to całkowicie nowa inwestycja, skierowana do firm zatrudniających dużą liczbę kobiet na wysokich stanowiskach. Pomysł wsparcia płci pięknej na stanowiskach kierowniczych popierany jest przez Cherie Blair, żonę byłego premiera Wielkiej Brytanii Tony'ego Blaira oraz przez byłych premierów Kanady i Nowej Zelandii - Kim Cambell i Jenny Shipley.

Fundusz planuje inwestować w spółki giełdowe, głównie w Stanach Zjednoczonych i Europie. Ponadto część środków zamierza przeznaczyć na kampanie i inne działania marketingowe, mające na celu przekonać zdominowane przez mężczyzn firmy do zmiany polityki zatrudnienia. Wstępnie przewiduje się, że kapitał firmy wzrośnie do końca bieżącego roku do wysokości 200 milionów dolarów, jednak nie dzięki inwestycjom, lecz "ideologicznemu wsparciu" ze strony osób zamożnych.

Jednym z kluczowych środków promocji stosowanych przez fundusz jest raport "Women Matter". Jest to sprawozdanie znanej firmy doradczej McKinsey, dotyczące wpływu różnych zespołów zarządzających firmami na przychody firmy. Według raportu, kobiety zajmują 11 proc. miejsc w zarządach spółek giełdowych w Europie. Najwięcej kobiet zarządza w Norwegii - 31 proc., Szwecji - 24 proc. oraz Bułgarii i na Łotwie po 21 proc. Najmniej zaś w Luksemburgu - 1 proc., we Włoszech 3 proc. i Hiszpanii 4 proc.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj