Najbardziej pesymistyczne oceny koniunktury, gorsze niż w październiku bieżącego i listopadzie ubiegłego roku zgłaszają jednostki z sekcji pozostała działalność usługowa, podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

W grudniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 30 (w listopadzie plus 29). Poprawę koniunktury odnotowuje 36 proc. badanych firm, a jej pogorszenie - 6 proc. (w listopadzie odpowiednio: 35 proc. i 6 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie, podał GUS. "Dyrektorzy jednostek sygnalizują korzystne oceny zarówno bieżącego jak i przewidywanego popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej, a także niewielki wzrost bieżących i przyszłych cen oferowanych usług. W najbliższych miesiącach należy oczekiwać spadku zatrudnienia w tej grupie jednostek" - głosi komunikat.

>>> Czytaj też: Polski system finansowy odporny na pogorszenie koniunktury

W grudniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 13 (w listopadzie plus 14). Poprawę koniunktury odnotowuje 22 proc. badanych firm, a jej pogorszenie - 9 proc. (w listopadzie odpowiednio 24 proc. i 10 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. "Jest to związane z mniej optymistycznymi prognozami popytu, sprzedaży i sytuacji finansowej. Również bieżący popyt jest oceniany mniej korzystnie niż w listopadzie. Oceny bieżącej sprzedaży utrzymują się na dodatnim poziomie sprzed miesiąca, a w konsekwencji oceny aktualnej sytuacji finansowej są mniej pesymistyczne. Sygnalizowany jest nadal spadek zarówno bieżących, jak i przewidywanych cen" - czytamy dalej w komunikacie.

Reklama



W grudniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się, podobnie jak w listopadzie, na poziomie minus 8. Poprawę koniunktury odnotowuje 12 proc. badanych firm, a jej pogorszenie - 20 proc. (w listopadzie odpowiednio 13 proc. i 21 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. "Mimo że oceny bieżącego popytu, sprzedaży i sytuacji finansowej ulegają dalszemu pogorszeniu, prognozy w tym zakresie są nieco mniej pesymistyczne od formułowanych w listopadzie. Odnotowywany jest nieznaczny spadek bieżących cen. W najbliższych miesiącach ceny usług mogą w niewielkim stopniu wzrosnąć. Przewidywana redukcja zatrudnienia może być nieco mniejsza niż prognozowano w listopadzie" - podał GUS.

W grudniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 14 (w listopadzie minus 9). Poprawę koniunktury odnotowuje 12 proc. badanych firm, a jej pogorszenie - 26 proc. (w listopadzie odpowiednio 13 proc. i 22 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. "Wynika to z pogorszenia zarówno ocen bieżących jak i przewidywań dotyczących popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej. Spadek bieżących i prognozowanych cen usług utrzymuje się na poziomie sprzed miesiąca. Skala planowanych zwolnień pracowników może być nieco większa niż prognozowano w listopadzie. W grudniu 8,7 proc. badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (w listopadzie br. odsetek ten wyniósł 8,9 proc., w grudniu przed rokiem 6,6 proc.)" - czytamy w komunikacie.