"Poprawę koniunktury sygnalizuje 18 proc. badanych przedsiębiorstw, natomiast jej pogorszenie - 21 proc. (przed miesiącem odpowiednio 17 proc. i 22 proc.)" - napisano w komunikacie.

Przedsiębiorcy oceniają, że poziom zapasów jest nadmierny. "Zmniejsza się nieznacznie poziom zapasów towarów, mimo to nadal uważany za nadmierny. W konsekwencji, ilość towarów zamawianych u dostawców może być ograniczana w mniejszym stopniu niż prognozowano przed miesiącem" - napisano.

Prognozy dotyczące zwolnień są zbliżone do styczniowych, zmniejszyły się także oczekiwania dotyczące wzrostu cen. "Dyrektorzy planują zmniejszyć zatrudnienie w skali zbliżonej do przewidywań ze stycznia. Sygnalizowany wzrost bieżących i przyszłych cen towarów jest mniejszy od zgłaszanego przed miesiącem" - napisano.

Z badania wynika, że poprawie uległy przewidywania przedsiębiorców odnośnie spadków sprzedaży i trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych. "W lutym odnotowuje się spadek bieżącej sprzedaży, znacznie większy niż przed miesiącem, co może być związane między innymi z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy oczekują mniejszego niż prognozowali w styczniu spadku sprzedaży" - napisano.

Reklama

"Wzrastają trudności przy regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie są mniej pesymistyczne od formułowanych przed miesiącem" - dodano.

Poprawia się koniunktura w przemyśle

Poprawę sygnalizuje 20 proc. badanych przedsiębiorstw, natomiast pogorszenie 17 proc. (przed miesiącem odpowiednio po 18 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie, podał GUS.

"Utrzymują się negatywne oceny bieżącego portfela zamówień. Krajowy portfel zamówień jest ograniczany w większym stopniu niż zagraniczny. W konsekwencji utrzymują się nadal pesymistyczne oceny bieżącej produkcji. Odpowiednie prognozy są pozytywne, bardziej korzystne od formułowanych w styczniu" - głosi komunikat.

Mimo iż należności od kontrahentów są ściągane terminowo, przedsiębiorcy sygnalizują większe niż przed miesiącem trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, odnotowuje GUS. Prognozy w tym zakresie są nieco mniej pesymistyczne od zgłaszanych w ubiegłym miesiącu. "W przedsiębiorstwach utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. W najbliższych miesiącach należy oczekiwać nieco mniej znaczących zwolnień pracowników niż przewidywano w styczniu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie wzrosnąć, choć w stopniu mniejszym niż przewidywano w styczniu. " - czytamy dalej.

GUS zwraca uwagę, że sytuacja przedsiębiorstw poszczególnych klas wielkości jest zróżnicowana. Jednostki duże jako jedyne oceniają koniunkturę optymistycznie i lepiej niż w styczniu. W jednostkach średnich oceniana jest nadal pesymistycznie, zaś najbardziej pesymistyczne oceny koniunktury są formułowane przez przedsiębiorstwa małe. "Najbardziej negatywnie swoją koniunkturę oceniają producenci: odzieży (minus 21 – wzrost o 2 punkty), skór i wyrobów ze skór wyprawionych (minus 15 – wzrost o 5 punktów), wyrobów tekstylnych (minus 13 – wzrost o 2 punkty), metali (minus 11 – wzrost o 3 punkty), a także prowadzący działalność w zakresie naprawy, konserwacji i instalowania maszyn i urządzeń (minus 10 – wzrost o 1 punkt)" - podał też GUS.

"Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci: wyrobów farmaceutycznych (plus 29 – wzrost o 4 punkty), chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 21 – wzrost o 8 punktów), papieru i wyrobów z papieru (plus 20 – wzrost o 1 punkt), artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych (plus 12 – wzrost o 3 punkty)" - czytamy dalej w komunikacie.

Koniunktura w budownictwie bez zmian

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie ukształtował się w lutym 2010 roku na poziomie minus 15, czyli nie zmienił się od poprzedniego miesiąca. W bieżącym miesiącu poprawę koniunktury sygnalizuje 15 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 30 proc. (w styczniu odpowiednio 13 proc. i 28 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie, podał GUS.

"Przedsiębiorcy odnotowują dalszy spadek portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej, co jest związane m.in. z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, sygnalizowanymi jako najbardziej odczuwana bariera prowadzonej działalności. Przewidywania na najbliższe trzy miesiące w zakresie portfela zamówień są nieznacznie optymistyczne" - głosi komunikat.

"Prognozy dotyczące produkcji budowlano-montażowej są nadal niekorzystne, choć lepsze od formułowanych w styczniu. Spośród badanych przedsiębiorstw 22 proc. planuje, że będzie prowadziło prace budowlano-montażowe za granicą (przed rokiem 18 proc.). Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się niewielkiego wzrostu portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynku zagranicznym" - czytamy dalej.

Oceny bieżącej sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlano-montażowych są pesymistyczne i gorsze od zgłaszanych w styczniu. Planowane ograniczenie zatrudnienia może być mniejsze od prognozowanego w ubiegłym miesiącu. "Należy oczekiwać dalszego spadku cen realizacji robót budowlano-montażowych, zbliżonego do zapowiadanego w styczniu" - podał też GUS. W porównaniu z lutym ubiegłego roku przedsiębiorcy zgłaszają zmniejszenie wykorzystania mocy produkcyjnych z 71 proc. do 56 proc. (w styczniu 2010 r. – 63 proc.)

ikona lupy />
GUS: Lekka poprawa wskaźników koniunktury w handlu i przemyśle w lutym / Bloomberg
ikona lupy />
Wskaźnik koniunktury w budownictwie nie zmienił się / ST