Na polskim rynku jest sporo instrumentów umożliwiających pomnażanie oszczędności, także w ofercie HSBC. Dlaczego bank zdecydował się poszerzyć swoją ofertę o kolejne produkty umożliwiające inwestowanie?

DAVID WALLIS:

Tworząc naszą ofertę inwestycyjną staramy się, aby była ciekawa z punktu widzenia klienta, chcemy zaoferować im „coś więcej”. Dlatego mimo, że w naszej ofercie jest wiele zagranicznych funduszy inwestycyjnych, postanowiliśmy poszerzyć ją o nową propozycję. Jest to fundusz funduszy o nazwie World Selection - gama 5 portfeli inwestycyjnych charakteryzujących się różnym udziałem poszczególnych klas aktywów, a w rezultacie różnym poziomem ryzyka. Na przykład w „najbezpieczniejszym” portfelu największy udział mają aktywa charakteryzujące się stosunkowo niskim poziomem ryzyka, a w „najbardziej ryzykownym” analogicznie – charakteryzujące się stosunkowo wysokim poziomem ryzyka. Produkt ten umożliwia pomnażanie kapitału przy jednoczesnej optymalizacji ryzyka inwestycyjnego, w zależności od potrzeb i oczekiwań poszczególnych inwestorów. Ci z nich, którzy są w stanie zaakceptować niewielki poziom ryzyka, wybiorą portfel charakteryzujący się mniej ryzykowną strategią, natomiast osoby gotowe zaakceptować wyższe ryzyko straty, zainwestują w portfel o bardziej agresywnej strategii. To odpowiedź na obawy inwestorów powodowane kryzysem na rynkach finansowych w ostatnich 2 latach.

Skąd wzięła się nazwa World Selection?

Reklama

W dosłownym tłumaczeniu World Selection oznacza światowy, globalny wybór. Nazwa ta doskonale oddaje charakter tego produktu, który umożliwia inwestowanie na różnych rynkach i w różnych regionach świata

Wygląda to jak zwykły fundusz funduszy, inwestujący na wielu rynkach równocześnie. Nic odkrywczego.

Wręcz przeciwnie. Żaden inny produkt inwestycyjny na polskim rynku nie oferuje takich możliwości dywersyfikacji, jak World Selection.

To znaczy?

World Selection to jedyny produkt inwestycyjny w Polsce, pozwalający na dywersyfikację w trzech różnych wymiarach jednocześnie: w wymiarze geograficznym, pod względem klas aktywów oraz w obszarze zarządzania aktywami. Jak już wspomniałem, World Selection umożliwia inwestowanie na różnych rynkach, zlokalizowanych w Azji, Amerykach, Europie czy na Bliskim Wschodzie. I to jest geograficzny wymiar dywersyfikacji. W spektrum zainteresowań zarządzających portfelami World Selection leży wiele różnych klas aktywów, od klasycznych, takich jak akcje czy obligacje, przez waluty, surowce i nieruchomości, po klasy dostępne tylko nielicznych inwestorom, jak na przykład fundusze hedgingowe czy fundusze private equity. Osobną klasyfikację aktywów stanowi podział na aktywa rynków wschodzących i rynków rozwiniętych. Instrumenty reprezentujące obie te klasy również wchodzą w skład portfeli World Selection, w których można wyróżnić aż do 25 różnych rodzajów aktywów.

A na czym polega dywersyfikacja w obszarze zarządzania aktywami?

World Selection to fundusz funduszy, a więc fundusz inwestujący w jednostki uczestnictwa innych funduszy. Fundusze, które tworzą portfele World Selection, zarządzane są przez czołowe firmy inwestycyjne o globalnym zasięgu. Tworząc ten produkt eksperci z HSBC Global Asset Management, wiodącej spółki inwestycyjnej Grupy HSBC, doszli do wniosku, że nie ma specjalistów, którzy są najlepsi w zarządzaniu wszystkimi klasami aktywów. Dlatego postanowili wybrać najlepszych zarządzających poszczególnymi klasami i wykorzystać ich wiedzę i doświadczenie w tworzeniu tego produktu. W efekcie w skład portfeli World Selection wchodzą fundusze zarządzane nawet przez 50 różnych zarządzających. To ewenement w skali światowej.

Do kogo dokładnie adresowana jest nowa oferta inwestycyjna i czy potencjalni inwestorzy zrozumieją zawiłości konstrukcji tego produktu i docenią wspominane wymiary dywersyfikacji?

World Selection to propozycja skierowana do obecnych i przyszłych klientów Banku HSBC, którzy poszukują możliwości ulokowania i pomnażania swoich nadwyżek finansowych, ale nie mają czasu lub nie posiadają wystarczającej wiedzy, aby na bieżąco analizować trendy rynkowe celem podejmowania samodzielnych decyzji inwestycyjnych. Powierzając swoje pieniądze HSBC, korzystają z wiedzy i doświadczenia ekspertów, którzy monitorują sytuację na rynku finansowym, identyfikując ciekawe możliwości pomnażania aktywów klientów, a jednocześnie aktywnie reagując na trendy i zjawiska, które mogłyby spowodować spadek wartości kapitału powierzonego im przez inwestorów. World Selection to propozycja dla osób aktywnych na rynku usług finansowych. Myślimy o klientach, którzy aktywnie poszukują informacji o nowych możliwościach pomnażania kapitału. Takie osoby z pewnością zrozumieją i docenią zalety World Selection.

Dlaczego polscy inwestorzy mieliby powierzyć swoje pieniądze akurat ekspertom HSBC? Nie jesteście jedyną międzynarodową instytucją finansową, oferującą różnego rodzaju narzędzia inwestycyjne...

Choćby z uwagi na globalny zasięg Grupy HSBC, obecnej 86 krajach i mającej 145 lat doświadczenia na rynku finansowym. Inwestorzy korzystający z produktów i usług HSBC czerpią z doświadczenia ekspertów tej instytucji, zlokalizowanych bezpośrednio na rynkach, na których inwestują: w Europie, Azji i Amerykach. Specjalnością HSBC inwestycje na rynkach wschodzących, gdzie bank zdobył pozycję niekwestionowanego lidera, wykorzystując potencjał tkwiący w gospodarkach krajów rozwijających się. Jedną z największych firm inwestycyjnych na tych rynkach jest należąca do Grupy HSBC spółka HSBC Global Asset Management, której eksperci stworzyli m.in. World Selection. Poza tym HSBC jest jedyną instytucją na polskim rynku, która oferuje inwestorom indywidualnym produkt umożliwiający inwestowanie w instrumenty finansowe dostępne zwykle dla bardzo zamożnych klientów bankowości prywatnej lub dla inwestorów instytucjonalnych. Mam na myśli fundusze private equity czy fundusze hedgingowe.

Czy taka oferta inwestycyjna wymaga jakiegoś szczególnego podejścia do potencjalnych klientów? Jak wygląda proces sprzedaży?

Oferta inwestycyjna Banku HSBC dostępna jest za pośrednictwem doradców ds. zarządzania majątkiem (Wealth Manager). Osoby te posiadają szeroką wiedzę o produktach i usługach z zakresu pomnażania i ochrony majątku. Warto wspomnieć, ze rola Wealth Managera nie ogranicza się jedynie do przygotowania dokumentów do podpisania. Ich obowiązki to przede wszystkim kompleksowa obsługa klienta, poczynając od analizy potrzeb i możliwości finansowych, po wsparcie klienta w tworzeniu długoterminowej strategii zarządzania jego majątkiem.

Klient zainteresowany inwestowaniem w jeden lub kilka portfeli World Selection może poprosić o spotkanie z doradcą ds zarządzania majątkiem za pośrednictwem naszej infolinii lub zamówić taki kontakt poprzez specjalną aplikację na stronie internetowej hsbc.pl. Innymi słowy – klient zgłasza chęć spotkania, a doradca ds. zarządzania majątkiem kontaktuje się z nim, celem ustalenia dogodnego terminu.

Oczywiście nasza oferta dostępna jest także w placówkach HSBC Premier.