Od zeszłego czwartku poszczególne państwa decydowały się na zamknięcie nieba dla ruchu lotniczego z powodu chmury pyłu wulkanicznego znad Islandii.

W Austrii przestrzeń powietrzna jest otwarta. W Belgii zezwala się samolotom na lądowanie, lecz odloty nie zostaną wznowione wcześniej niż o godz. 14 w środę.

We wtorek wieczorem otwarto przestrzeń powietrzną nad Wielką Brytanią. Pierwszy transatlantycki samolot linii British Airways wylądował na londyńskim Heathrow już o godz. 21. Czynna jest również przestrzeń powietrzna nad Irlandią.

Niemiecka agencja bezpieczeństwa lotów (DFS) zniosła w środę od godz. 11 wszystkie ograniczenia w komunikacji lotniczej w przestrzeni powietrznej nad Niemcami, wprowadzone w związku z chmurą pyłu wulkanicznego znad Islandii.

Reklama

Rzecznik DFS Axel Raab powiedział agencji dpa, że chmura pyłu, która sparaliżowała w minionych dniach komunikację lotniczą w Europie, rozproszyła się. Decyzję o otwarciu przestrzeni powietrznej nad Niemcami podjęto na podstawie danych niemieckiej służby meteorologicznej. Nie stwierdziła ona w środę niebezpiecznej koncentracji pyłu w powietrzu.

Przed południem wszystkie większe niemieckie lotniska podjęły pracę. Minie jednak kilka dni, zanim towarzystwa lotnicze powrócą do normalnego rozkładu lotów. Linie lotnicze Lufthansa i Air Berlin krytykowały w minionych dniach decyzję władz o zamknięciu przestrzeni powietrznej jako przesadne działanie, niepoparte wiarygodnymi pomiarami pyłu wulkanicznego. Niemiecki minister transportu Peter Ramsauer ma w środę po południu przedstawić w Bundestagu informację rządu na temat zakłóceń w komunikacji lotniczej.

Dania otworzy całą przestrzeń powietrzną o godz. 11. W Finlandii większość lotnisk, w tym w Helsinkach, ma być otwarta czasowo od godz. 11.

Ruch lotniczy we Francji stopniowo powraca w środę do normy. Przewiduje się, że w ciągu dnia funkcjonować będą wszystkie połączenia na długich trasach i większość połączeń na średnich dystansach. Według prognoz rządu Francji, w środę komunikacja lotnicza w kraju ma się znacznie polepszyć w porównaniu z dniem poprzednim, ale pył wulkaniczny unoszący się nad Europą będzie nadal mocno zakłócał wiele rejsów.

Władze lotnictwa cywilnego przewidują, że w środę dojdzie do skutku 60 proc. lotów na średnich dystansach i 100 proc. na długich trasach.

Od wtorku całkowicie otwarte dla ruchu powietrznego jest niebo nad Włochami i Szwajcarią. W Hiszpanii wszystkie lotniska są otwarte.

Przestrzeń powietrzną otwarto nad środkowo-północną Szwecją. Lotnisko w Sztokholmie miało pozostać otwarte co najmniej do środy rano. Polska otworzyła swoje lotniska w środę o 7 rano.

Niektóre europejskie lotniska, które podobnie jak brytyjskie porty lotnicze były od czwartku sparaliżowane wskutek utrzymującej się nad Europą chmury pyłu wulkanicznego znad Islandii, są czynne już od poniedziałku.

>>> Polecamy: Pył wulkaniczny nad Europą: Każda linia lotnicza w UE ma zwrócić pieniądze za bilet lub zaoferować nowy

Air France i KLM stopniowo wznawiają loty

Air France przewiduje, że w środę odbędzie się 100 proc. rejsów dalekiego zasięgu i ok. 75 proc. lotów europejskich wynikających z rozkładu linii. Loty z Warszawy do Paryża, oprócz jednego, są odwołane. KLM wznawia loty dalekiego zasięgu, choć mogą być one opóźnione.

Air France poinformowała PAP, że planuje wykonać ponad 50 proc. rejsów wewnętrznych we Francji, 100 proc. rejsów z Francji na Korsykę. Również loty z Paryża na północ Europy (Wyspy Brytyjskie oraz Skandynawia) mają być w środę stopniowo wznawiane. Trzy z czterech rejsów z Warszawy do Paryża są jednak odwołane. We wtorek przewoźnik wykonał 95 proc. rejsów dalekiego zasięgu oraz 25 proc. lotów europejskich.

KLM informuje, że w środę wszystkie rozkładowe rejsy dalekiego zasięgu mogą wylądować w Amsterdamie. Odbędą się wszystkie tego typu rejsy z Amsterdamu. Jednak część z nich może odlecieć o zmienionych godzinach. Po południu przewoźnik planuje wznowić rejsy do Wielkiej Brytanii oraz stopniowo loty do północnych Niemiec oraz krajów skandynawskich. Tylko jeden z trzech rejsów KLM z Warszawy do Amsterdamu został odwołany. Dwa loty popołudniowe są planowane. Ponieważ na przelot oczekuje wiele osób, KLM zastanawia się nad zwiększeniem miejsc na najbardziej obleganych trasach europejskich i dalekiego zasięgu.

O odwołanych i operujących zgodnie z rozkładem rejsach pasażerowie z Polski mogą się dowiedzieć z lokalnych stron internetowych Air France i KLM: www.airfrance.pl oraz www.klm.pl Na stronie Air France jest wyszukiwarka, w którą należy wpisać numer rejsu oraz datę. System jest na bieżąco aktualizowany w czasie rzeczywistym.

W Europie odbędzie się dziś trzy czwarte planowanych rejsów

Trzy czwarte lotów, przewidzianych w środę w Europie, powinno się odbyć mimo wciąż utrzymywanych restrykcji w pewnych strefach europejskiego ruchu powietrznego - poinformowała Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej - Eurocontrol. Według organizacji, w środę odbędzie się około 21 tysięcy z 28 tysięcy zaplanowanych na ten dzień lotów.

Obecnie otwarta jest cała europejska przestrzeń powietrzna powyżej 6 km i prawie cała poniżej tego pułapu; zakaz lotów utrzymano w niektórych strefach, jak południe Szwecji i Helsinki, z powodu chmury pyłu wulkanicznego znad Islandii - głosi komunikat tej międzyrządowej organizacji zrzeszającej 38 europejskich krajów UE. "Przewidujemy, że restrykcje te będą stopniowo znoszone w ciągu dnia" - sprecyzowano. Jak oszacowała Eurocontrol we wtorek odbyła się mniej niż połowa lotów (13 205) zaplanowanych na ten dzień w rozkładzie. Normalnie na wtorek przewidziano 27-28 tysięcy lotów.