Połączone bilanse dwóch banków z Zurychu są czterokrotnie większe od rozmiarów gospodarki Szwajcarii. W swoim wstępnym raporcie grupa ekspertów stwierdziła, że latem wejdzie w życie prawo zezwalające na utworzenie „banków pomostowych”, które będą zarządzały elementami najważniejszych kredytodawców dla systemu finansowego Szwajcarii.

Szwajcaria, która w czasie kryzysu kredytowego musiała pospieszyć z pomocą bankowi UBS, powołała 14-osobowy zespół regulatorów, uczonych i menedżerów w celu uzyskania porady, jak postępować ze spółkami, których rozmiary są zagrożeniem dla narodowej gospodarki.

“Na wypadek kryzysu, powinny zadziałać odpowiednie struktury organizacyjne umożliwiające uporządkowany podział lub kontynuację stosownych funkcji, bez wymogu ratowania całej grupy” – stwierdza raport.

Panel doszedł do wniosku, że Szwajcaria musi zmienić prawo tak, aby umożliwić bankom na sprzedaż instrumentów dłużnych w celu zwiększenia ich bazy kapitałowej. Chodzi zwłaszcza o obligacje zamienne, tzw „CoCos”, które mogą być uruchamiane, kiedy kapitał podstawowy bank spadnie poniżej ustalonego minimum. Podobne instrumenty dłużne sprzedawały brytyjska Lloyds Banking Group i holenderska Rabobank Groep.

Reklama

Szwajcarski nadzór nad rynkami finansowymi, znany jako Finma, już wskazywał na potrzebę istnienia bardziej kategorycznego prawa, które zmuszałoby UBS i Credit Suisse do uproszczenia struktury grupy i posiadania tzw. living wills (testamentów na przeżycie), czyli rozporządzeń woli na wypadek, gdyby władcze struktury nie były w stanie funkcjonować i podejmować racjonalnych decyzji.

ikona lupy />
Credit Suisse / Bloomberg