– Często, niesłusznie, małe firmy obawiają się skomplikowanej obsługi serwera, podczas gdy najnowsze oprogramowanie pozwala na zarządzanie nim przez szeregowych pracowników, jeśli tylko wykazują się podstawowymi umiejętnościami obsługi komputera. Wciąż funkcjonuje też mit, że serwer przeznaczony jest wyłącznie dla dużych korporacji – mówi Romuald Pack, menedżer w HP Polska.
Serwer bazy danych dla małej firmy powinien być skrojony na miarę, jak dobry garnitur – podpowiada Tomasz Romanowski, konsultant Sybase Polska. Przed podjęciem decyzji o zakupie serwera dla firmy warto przeprowadzić analizę faktycznych jej potrzeb. – Jeśli użytkowane przez firmę aplikacje, drukarki i faksy muszą być dostępne na więcej niż jednym komputerze, jeśli firma planuje zbudować własną stronę www i własne konta e-mailowe, jeśli ważne służbowe dokumenty są rozproszone na wielu komputerach, to mamy do czynienia z sygnałami wskazującymi, że należy zacząć myśleć o własnym serwerze – radzi Romuald Pack.
Ważnym sygnałem jest też rodząca się potrzeba zapewnienia służbowym komputerom i danym firmy solidniejszego bezpieczeństwa. – Wyższy poziom zabezpieczenia zapewnia, zarówno komputerom, jak i danym, właściwie skonfigurowany serwer – dodaje ekspert z HP.
Obecnie najtańsze serwery dostępne są już w cenie zwykłego komputera biurowego. Firma może uzyskać kompletne, wydajne i stabilne rozwiązanie serwerowe do zarządzania siecią komputerów i danymi, które zapewni jej wszystkie funkcje profesjonalnego serwera, już za ok. 2 tys. zł – tyle obecnie kosztują jednoprocesorowe serwery w pełni spełniające potrzeby małych firm.
Reklama
Dostępne na rynku rozwiązania dla małych firm mają już funkcjonalności, które dotychczas były zarezerwowane tylko dla dużych spółek. – Wybierając serwer dla firm z sektora MSP, które zazwyczaj nie zatrudniają profesjonalnych administratorów, należy brać pod uwagę łatwość zarządzania urządzeniem – radzi Tomasz Romanowski. Jego zdaniem cechą charakterystyczną małych i średnich firm jest zdolność przeprowadzania szybkich zmian. Dlatego również serwery dla takich przedsiębiorstw muszą cechować się dużą elastycznością. Co to oznacza? Chodzi o zdolność tego urządzenia zarówno do rozbudowy, jak i do uproszczenia tj. do poszerzania lub ograniczenia jego funkcji, stosownie do potrzeb.