Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który zaangażował się w plan pomocy dla państw strefy euro w wysokości 250 mld euro, jest "gotów" zwiększyć, w razie potrzeby, tę pomoc - powiedział Marek Belka, dyrektor Departamentu Europejskiego MFW.

"Jeśli będzie konieczne więcej pieniędzy, Fundusz gotów jest je zapewnić. Jesteśmy gotowi dostarczyć tyle, ile Europa będzie potrzebowała" - zapowiedział Belka na konferencji prasowej w Brukseli.

Przyjęty w nocy z niedzieli na poniedziałek przez ministrów finansów Unii Europejskiej Europejski Mechanizm Stabilizacyjny, czyli stały mechanizm pomocy dla znajdujących się w potrzebie krajów strefy euro, opiewa na 500 mld euro.

W skład pakietu pomocowego wchodzi także 220-250 mld euro z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Belka pochwalił pakiet, nazywając go "wspaniałym" i uważa, że jest "całkowicie wystarczający". Były polski premier uprzedził, że kryzys zaufania wywołany sytuacją finansową Grecji, "jest zaraźliwy". "Rynki są wyjątkowo wrażliwe na deficyty publiczne" - dodał. Belka uważa, że część krajów musi przeprowadzić "reformę budżetu", a zwłaszcza "systemu emerytalnego".

"Jeśli będzie konieczne więcej pieniędzy, Fundusz gotów jest je zapewnić. Jesteśmy gotowi dostarczyć tyle, ile Europa będzie potrzebowała" - zapowiedział Belka na konferencji prasowej w Brukseli. / Bloomberg