"Scenariusz na nadchodzący tydzień moim zdaniem jest neutralno-pozytywny, możliwe jest spokojne umacnianie się złotego. Ze strony gospodarki amerykańskiej płynie pozytywny sygnał. Prawdopodobieństwo wystąpienia tam drugiego dna jest coraz mniejsze, sytuacja gospodarcza jest całkiem niezła. To jest +plus+ dla gospodarki światowej i aktywów ryzykownych, w tym złotego. Stąd złotówka jest dość odporna na wahania, sentyment się umacnia" - powiedział Andrzej Bowtruczuk, diler walutowy BRE Banku.

Na rynku długu sentyment jest korzystny, w przyszłym tygodniu ton nadadzą dane o inflacji i aukcja obligacji dziesięcioletnich.

"Piątkowa sesja jest spokojna, z naciskiem na spadek rentowności, w zasadzie cała krzywa całkiem dobrze się zachowuje. To po części pokłosie środowej aukcji, a także informacji z Węgier, czy wypowiedzi prezesa NBP, którą rynek odebrał jako dość gołębią. Ponadto złoty jest stabilny. Jednak nie wyciągałbym z tego daleko idących wniosków na przyszły tydzień. Wtedy podane zostaną dane o inflacji, będzie aukcja - to te wydarzenia będą istotne dla rynku długu" - powiedział Błażej Wajszczuk, diler obligacji Fortis Banku.

W czwartek prezes NBP Marek Belka powiedział, że jego zdaniem "(...) nie ma jasnych dowodów, że napięcia inflacyjne nasilają się". W środę węgierski minister gospodarki Gyorgy Matolcsy, powiedział, że rząd Węgier zgodził się na obniżenie deficytu budżetowego poniżej poziomu 3 proc. PKB w 2011 r.

Reklama

14 września GUS opublikuje dane o inflacji w sierpniu. Prognozowana dynamika to 2,2 proc. rok d roku i minus 0,2 proc. miesiąc do miesiąca. 15 września Ministerstwo Finansów na aukcji obligacji DS1020 zaoferuje papiery za 1,5-3,5 mld zł.