Santander zapłaci za pakiet 70,36 proc. akcji BZ WBK 2,94 miliarda euro (11,67 mld zł) irlandzkiemu Allied Irish Bank. Hiszpański bank kupił 51 413 790 akcji Banku Zachodniego. Oznacza to, że Santander zapłacił prawie 227 zł za każdą akcję BZ WBK. Na piątkowym zamknięciu papiery BZ WBK wyceniono na 195 zł za sztukę.

Santander kupi także 50-proc. udział AIB w BZ WBK Asset Management za 150 milionów euro. W 2011 roku hiszpański bank ogłosi wezwanie na 100 proc. akcji polskiego banku skierowane do wszystkich akcjonariuszy BZ WBK. Według wcześniejszych doniesień o BZ WBK rywalizowały polski PKO BP, francuski BNP Paribas oraz Santander.

Marek Zuber, główny ekonomista firmy doradczo-finansowej Dexus Partners ocenił, że dzisiejsza transakcja jest jest dobra dla wszystkich stron.

"To bardzo dobrze dla systemu bankowego w Polsce, klientów banku BZ WBK i dla Santandera (...) Santander jest bardzo aktywny na arenie europejskiej, dostaje dodatkowo silny impuls konkurencyjny na polskim rynku. Dobra decyzja sprzedającego (irlandzki AIB). Mam nadzieję, że nie będzie problemów z zapięciem umowy, czyli ze zgodą Komisji Nadzoru Finansowego" - powiedział PAP Zuber.

Reklama

Natomiast prof. SGH Krzysztof Rybiński stwierdził, że ta transakcja niewiele zmieni dla klientów.

"BZ WBK jest świetnie funkcjonującym bankiem. Jeżeli transakcja dojdzie do skutku - gdyż musi być jeszcze decyzja Komisji Nadzoru Finansowego - to najpierw niewiele się zmieni, a później klienci zobaczą tylko, że oddziały są przemalowane na inny kolor. Bank przejmujący będzie starał się w dłuższej perspektywie wprowadzić swoje metody oceny ryzyka kredytowego, np. które branże finansuje, a które nie. Na początku będzie chciał poprawić ofertę. Z reguły tak to działa, że jak bank wchodzi na rynek ze swoją nazwą, to chce, by klienci dobrze go postrzegali" - powiedział Rybiński.

Dodał. że żałuje, że to jednak nie PKO BP przejął BZ WBK. "Dlatego że jeśli chodzi o możliwości biznesowe, to powstałby potężny bank z polskim kapitałem, który mógłby, jako pierwsza w Polsce instytucja finansowa skutecznie zrealizować strategię ekspansji w innych krajach" - dodał.

>>> Czytaj też: Gomułka: zwycięstwo Santandera dobre dla BZ WBK i Polski

Dyrektor zarządzający irlandzkiego AIB Colm Doherty cytowany w komunikacie na stronie internetowej grupy powiedział, że sprzedaż BZ WBK jest pierwszym krokiem w planie rekapitalizacji spółki. "Z przyjemnością ogłaszamy sprzedaż naszych polskich kapitałów po cenie, jaką osiągnięto. W dalszym ciągu czynimy postępy, jeśli chodzi o inne elementy planu rekapitalizacji i w stosownym czasie przedstawimy dalsze informacje" - głosi oświadczenie.

AIB został zmuszony do sprzedaży BZ WBK na skutek załamania się rynku nieruchomości w Republice Irlandii, na którym wystawił się na zbyt duże ryzyko. W rezultacie wymagał dokapitalizowania przez irlandzki rząd. Część rezerw musi jednak zgromadzić sam.

Już pod koniec sierpnia Dziennik Gazeta Prawna pisał, że najbliższy przejęcia BZ WBK jest Santander.

Transakcja w Polsce dla grupy Santandera będzie trzecim dużym nabytkiem w ostatnich tygodniach. W sierpniu bank przejął 318 oddziałów Royal Bank of Scotland, które szkocki bank musiał sprzedać, ponieważ Komisja Europejska uzależniała od tego zgodę na pomoc brytyjskiego rządu. Także w Niemczech Santander nabył 173 oddziały szwedzkiego banku SEB konsolidującego swoje operacje.

Banco Santander jest jednym z największych banków na świecie pod względem kapitalizacji oraz największym bankiem strefy euro.

KNF: Santander musi pozostawić BZ WBK na giełdzie

Komisja chce, by Santander pozostawił BZ WBK na warszawskiej giełdzie. "Santander w przypadku otrzymania zgody na kupno BZ WBK, będzie zobowiązany na ogłoszenia wezwania na 100 proc. akcji polskiego banku, ale konieczne jest, aby BZ WBK pozostał na warszawskiej giełdzie" - powiedział PAP szef KNF Stanisław Kluza.

KNF oczekuje, że hiszpański bank złoży teraz wniosek do KNF o uzyskanie zgody na przejęcie BZ WBK. Prace na tym wnioskiem potrwają kilka miesięcy. "Będziemy analizowali otrzymane od Santandera dokumenty. Będziemy analizowali sytuację finansową tego banku, w tym m.in. jego zaangażowanie w długi takich krajów jak Grecja, Irlandia i Portugalia oraz portfel subprimowy zarówno w kredytach konsumenckich, jak i hipotekach" - powiedział Kluza.

>>> Czytaj też: Przegrana PKO BP o przejęcie BZ WBK zwiększa szansę na dywidendę

ikona lupy />
Placówka Banco Santander w Madrycie / Bloomberg