Kryzys finansowy, który wstrząsnął globalną gospodarką, wywołał falę krytyki obecnego stanu myśli ekonomicznej. Z tego względu, wybór zwycięzcy będzie ciężkim zadaniem dla Komitetu Noblowskiego.

>>> Czytaj też: Nagroda Nobla: Kryzys finansowy podgryzł fundusz noblowski

Zdaniem agencji Reuters, najpoważniejszymi kandydatami do ekonomicznej Nagrody Nobla w tym roku są:

Alberto Alesina – Profesor ekonomii politycznej na Uniwersytecie Harvarda. Autor teoretycznych i empirycznych badań nad relacjami polityki i makroekonomii, ze szczególnym naciskiem na analizę cyklu polityczno-ekonomicznego.

Reklama

Nobuhiro Kiyotaki – Profesor ekonomii na Uniwersytecie Princeton. Współtwórca modelu Kiyotaki-Moore, który dowodzi, że małe szoki gospodarcze mogą prowadzić do cyklicznego zmniejszania się produkcji na skutek spadku wartości zabezpieczeń, który ogranicza możliwości kredytowe.

John H. Moore – Profesor ekonomii politycznej na Uniwersytecie w Edynburgu oraz profesor ekonomii na London School of Economics. Wraz z Nobuhiro Kiyotaki opracował model Kiyotaki-Moore wiążący cykle finansowe z makroekonomicznymi.

Kevin M. Murphy – Profesor ekonomii na University of Chicago Booth School of Business. Pionier empirycznych badań w dziedzinie ekonomii społecznej, dotyczących nierówności płac, popytu na pracę, bezrobocia, uzależnień, a także ekonomicznych korzyści płynących z inwestycji w badania medyczne.

Agencja buchmacherska Ladbrokes na czele swojej listy kandydatów do ekonomicznego Nobla umieściła dwóch amerykańskich ekonomistów behawioralnych - są to Richard Thaler z University of Chicago oraz Robert Shiller z Yale University.

Jak pisze poniedziałkowy "Washington Post", wśród osób wymienianych jako kandydaci do nagrody znajdują się także amerykański analityk finansowy Eugene Fama, francuski mikroekonomista Jean Tirole, a także amerykańscy makroekonomiści: Robert Barro i Paul Romer.

Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii została ufundowana przez Bank Centralny Szwecji w 1968 r. Prestiżowe wyróżnienie po raz pierwszy przyznano w 1969 r. - laureatami ekonomicznego Nobla zostali wówczas J. Timbergen oraz R. A. K. Frisch. Ekonomistów nagrodzono za wpływ na rozwój i zastosowanie modeli dynamicznych do analizy procesów ekonomicznych.

W ubiegłym roku ekonomiczny Nobel trafił w ręce Amerykanów Elinor Ostrom i Olivera E. Williamsona. Ostrom - pierwsza kobieta, która otrzymała Nobla w tej dziedzinie, została wyróżniona za koncepcję wspólnej puli zasobów, a Williamson - za teorię rozwiązywania konfliktów korporacyjnych.